SUMMER JAZZ FESTIVAL KRAKOW

Dominik Wania & Vladislav Sendecki

Improwizacje wspólne Dominika Wanii i Vladislava Sendeckiego

Bilety w cenie 80 zł można zakupić na  ticketmaster.pl
lub w biurze organizatora koncertu:
Cracovia Music Agency, ul. Karmelicka 52/1, Kraków.

FILHARMONIA NIE PROWADZI SPRZEDAŻY BILETÓW NA KONCERT.

Po kilku latach przerwy Summer Jazz Festival Kraków wraca do odnowionej Filharmonii Krakowskiej z niezwykłym koncertem "Masters of Piano". Podczas wieczoru wystąpią dwaj wirtuozi fortepianu – Vladislav Adzik Sendecki oraz Dominik Wania, którzy zagrają na dwa fortepiany improwizowany recital – ich premierowe wspólne przedsięwzięcie artystyczne. Obaj są poetami fortepianu, oscylującymi między jazzem, a muzyką klasyczną. W ich twórczości słychać wielką muzykę i klimat Chopina, Ravela, a także wpływy muzyki ludowej i awangardowej.

Vladislav Adzik Sendecki to legenda i gigant polskiej i europejskiej pianistyki. W latach 70. XX wieku "cudowne dziecko" polskiego fortepianu jazzowego. Zakładał z Jarkiem Śmietaną jazz-rockową grupę "Extra Ball", a w 1978 wraz Andrzejem Olejniczakiem zespół "Sun Ship".  Od roku 1981 mieszkający w Zachodniej Europie, współpracował z gigantami światowego jazzu. Grał m.in. z Billy Cobhamem, Jaco Pastoriusem, braćmi Breckerami, Al Jarreau, Bobby McFerrinem, Peterem Herbolzheimerem, Michałem Urbaniakiem. W latach 1996 - 2021 pracował na stałe jako pianista i kompozytor z NDR Big Band. Nagrał dziesiątki płyt oraz uczestniczył w tysiącu nagrań studyjnych. Jego muzyczny styl to synteza jazzu, muzyki klasycznej i fusion, z elementami world music.

Dominik Wania - ​jest jednym z czołowych polskich pianistów. Rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańki. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistęMacieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. W roku 2020 Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows" to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie. W jego twórczości słychać wpływy i inspiracje muzyką klasyczną, szczególnie Ravelem, Prokofiewem czy Skriabinem.

Dominik Wania, fot. Maria Jarzyna

Vladislav Adzik Sendecki, fot. archiwum artysty