29.07. godz. 14-19, 30.07. godz. 14-19, 31.07. godz.17-18 (Konsulat Austrii), 01.08.godz. 18.30 - 19.30 (Muzeum Armii Krajowej)

tel. 504 063 337, 504 856 500, 12 619 87 22

Alexander Humala dyrektorem artystycznym

Podczas briefingu prasowego, jaki odbył się dziś, tj. 1 lipca w Sali Złotej; z prawdziwą satysfakcją i radością przedstawiony został nowy dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej - Alexander Humala.

Alexander Humala studiował dyrygenturę chóralną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich nauczycieli, jak Collin Metters, Jurij Simonow, Jorma Panula. W 2010 roku otrzymał prestiżowe stypendium Huygensa. W ramach programu stypendialnego L. Kirklanda, studiował ponadto zarządzanie kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2019–2020).
Zadebiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Młoda Białoruś, po czym odnotował debiut międzynarodowy z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną i został zaproszony do występów gościnnych z włoską Orchestra Giovanile della Saccisica.
W latach 2009 i 2012 w ramach programu stypendialnego „Gaude Polonia” odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie, 2014–2016 był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach, 2013–2019 głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. Od roku 2017 do 2021 dyrygent Rosyjskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej.
Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej i Łódzkiej, Orkiestrą Symfoniczna z Hajfy, Moskiewską Państwową Orkiestrą Filharmoniczną, Białoruską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Litewską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną oraz orkiestrami filharmonii w Saratowie i Samarze. W sezonie 2013/2014 był asystentem Martyna Brabbinsa przy wystawieniu opery Dog’s Heart oraz Aleksandra Raskatova w Operze w Lyonie.
Występował podczas Festiwalu w Lucernie (2012, z Orkiestrą Festiwalową Akademii w Lucernie pod kierunkiem Pétera Eötvösa), Letniego Festiwalu w Pärnu (2011), gdzie był uczniem Neeme Järviego i Paavo Järviego, St Magnus International Festival na Orkadach (2011), gdzie pracował z takimi zespołami, jak Scottish Chamber Orchestra i London Sinfonietta. W 2014 roku był asystentem Lorina Maazela na Castleton Festival. W 2007 roku, jako dyrektor muzyczny Mińskiej Orkiestry Festiwalowej, sam zorganizował kilka festiwali, m.in. muzyki barokowej, poświęcony A. Vivaldiemu, oraz muzyki współczesnej, dedykowany młodym kompozytorom białoruskim i europejskim. W 2013 roku był głównym dyrygentem jednego z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych Białorusi – Magutny Boza (Bóg Wszechmogący) w Mohylewie.
Występował  z wieloma wybitnymi solistami, takimi jak Boris Berezowsky, Geneviève Strosser, Marco Blaauw, Szymon Nehring i inni. Dyrygował podczas koncertów z udziałem światowej rangi solistów jazzowych, jak m.in. Chick Corea, Brandford Marsalis, Arturo Sandoval czy Jamie Cullum.
Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. J. Vitola w Rydze w 2009 roku, gdzie wystąpił z Łotewską Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Łotewskim Chórem Narodowym i Chórem Radiowym. Podczas Międzynarodowego Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę polifonii w 2011 roku we Wrocławiu, oprócz I nagrody zdobył wszystkie nagrody dodatkowe (nagrodę publiczności, nagrody specjalne ambasad włoskiej i niemieckiej, nagrodę specjalną za najlepszą interpretację polskiej muzyki). W 2013 roku został finalistą Konkursu dla Młodych Dyrygentów w Sankt Petersburgu.  Otrzymał różne nagrody państwowe Białorusi, Polski, Holandii.

Dyrektor naczelny Filharmonii, Mateusz Prendota, podsumował sezon artystyczny 2020-2021 oraz przedstawił plany instytucji na miesiące letnie:

FESTIWAL Muzyka Polska odNova – inauguracja 3 lipca 2021

ROSSINI IN WILDBAD  8-24 lipca 2021
12 koncertów / przedstawień operowych z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej

54. FESTIWAL IM. JANA KIEPURY W KRYNICY ZDROJU
7 sierpnia 2021 – Inauguracyjna gala operowa
13 sierpnia 2021 – Magiczny świat operetki

FESTIWAL 4. TRADYCJI   15-30 sierpnia 2021
muzyka polska, Bliskiego Wschodu, żydowska, cerkiewna

PHILHARMONIC MUSIC SUMMER – lipiec/ sierpień 2021
- 10 koncertów kameralnych z udziałem artystów Filharmonii Krakowskiej /programy wybrane w drodze konkursu/
- trzy lokalizacje: - sala koncertowa Filharmonii krakowskiej
                            - Konsulat Generalny Austrii w Krakowie
                            - Muzeum Lotnictwa Polskiego

KONCERTY LETNIE W REGIONIE
- 3 koncerty kameralne w Dąbrowie Tarnowskiej

WARSZTATY MŁODZIEŻOWEJ ORKIESTRY I CHÓRU FILHARMONII KRAKOWSKIEJ – 16-27 sierpnia 2021.

Raport z sezonu 2020-2021 - plik do pobrania

Fot. Bartek Barczyk