VIII KRAKOWSKA JESIEŃ MUZYCZNA

2021-10-22, Piątek

miejsce: Sala Złota

Aleksandra Hortensja Dąbek – fortepian

Anna Zawadzka-Gołosz – …i romawiają z sobą struny cztery… (prawykonanie światowe)*

Fryderyk Chopin:
Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Ballada As-dur op. 47
24 Preludia op. 28

*Prawykonanie światowe utworu Anny Zawadzkiej-Gołosz dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

Aleksandra Hortensja DĄBEK – ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz w klasie fortepianu historycznego dr Katarzyny Drogosz. Aktualnie jest doktorantką Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Krakowie pod opieką dr hab. Marka Szlezera. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Krzeszowicach u Beaty Zając. Kluczową rolę w jej edukacji artystycznej odegrała Olga Łazarska, pod której kierunkiem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W latach 2012-2015 doskonaliła swoje umiejętności w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały. Pianistka brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Andrzeja Jasińskiego, Tobiasa Kocha, Katarzynę Popową-Zydroń, Dimitrija Bashkirova, Dimitrija Alexeeva, Kevina Kennera, Fumiko Eguchi oraz Krzysztofa Jabłońskiego. Koncertowała w ramach wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali muzycznych takich jak: Muzyka w Starym Krakowie, Wawel o zmierzchu, Chopin au Jardin, Lato z Chopinem w Busko-Zdroju, Duettissimo!, Abu Zabi Festival, Chopinowskie Interpretacje Młodych. Od wielu lat koncertuje w ramach sobotnich recitali w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Dwukrotnie wykonała recital w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach cyklu „Młode talenty”, na fortepianie współczesnym i historycznym. Zamknęła cykl koncertów w ramach 58. sezonu Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. W 2016 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal. Występowała z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz zagrała serię koncertów z towarzyszeniem Emirates Youth Symphony Orchestra w Dubaju. W 2018 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Chopin. Schumann”. Aleksandra Dąbek jest laureatką Stypendium Fundacji Yamaha. W 2012 roku otrzymała miesięczne stypendium pianistyczne Morningside Music Bridge na Mount Royal University w Calgary (Kanada). W latach 2010-2015 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wielokrotnie otrzymała Stypendium Fundacji Sapere Auso oraz Stypendium Burmistrza Gminy Trzebinia.