FEELHARMONIA W PLAYKRAKOW

Michał Maciaszczyk – dyrygent

Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21
Ludwig van Beethoven - VII Symfonia A-dur op. 92
Massimiliano CALDI – dyrygent (Włochy). Urodzony w Mediolanie, na stałe współpracuje ze Śląską Orkiestrą Kameralną, której w latach 2006 – 2010 był kierownikiem artystycznym. W latach 1998 – 2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica. Jest laureatem pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na gruncie muzyki operowej oraz symfonicznej, głównie we Włoszech i Polsce. W Polsce regularnie koncertuje z Filharmonią Śląską, a ze Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w niektórych z najbardziej znanych polskich festiwali m.in.: w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej Ars Cameralis Silesiae Superioris. Na zaproszenie Antoniego Wita w styczniu 2010 ze Śląską Orkiestrą Kameralną wystąpił na estradzie Filharmonii Narodowej. Także na tej estradzie wystąpił wraz z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego podczas Koncertu Noworocznego 2009. Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. Spośród polskich orkiestr, prowadził Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze.
Artysta współpracuje z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie. We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, a także regularnie pracuje nad muzycznymi programami teatrów w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował także w Izraelu, Brazylii i Chile. Operowe dzieła, które prowadził od 1991 r. to m.in.: Orfeusz i Eurydyka Glucka, Cyganeria Pucciniego, Salome Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Mascagniego, Cyrulik sewilski Rossiniego, Norma Belliniego, Carmina Burana Orffa, I Due timidi i La notte di un nevrastenico Roty. W 2011 roku, po 150 latach wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz.
W roku 2009 DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami B. Brittena, G. Holsta, W. Lutosławskiego i W. Kilara nagranymi wespół ze Śląską Orkiestrą Kameralną.

Michał MACIASZCZYK – skrzypek i dyrygent o wyjątkowej wrażliwości na barwę dźwięku. Uważa, że: "sztuka nie znosi kompromisów. Jako twórcy ponosimy pełną odpowiedzialność za to, co jest w niej dobre, a co złe, jeśli w ogóle jesteśmy w stanie ją zdefiniować. Sztuka jest konsekwencją poszukiwań i chęci przekraczania granic, znajdowania nowych horyzontów".
Michał Maciaszczyk jest artystą wszechstronnym. Inspirację czerpie z malarstwa, rzeźby, teatru, literatury i poezji. Rezultatem jest tworzenie "oryginalnych dialektów ekspresji muzycznej", jak je nazywa sam artysta. W efekcie powstają muzyczne obrazy opowiadające historie, które mają włączyć publiczność w aktywny proces kreacji scenicznej.
Współpraca z Wiener Kammer Orchester (jako koncertmistrz), Wiener Staatsoper, Wiener Philharmoniker, GoldbergTrioWien, Toyota Master Players, Ensemble Wiener Collage i innymi zespołami, jak również praca z najwybitniejszymi osobowościami świata muzyki, wpłynęła na rozwój jego artystycznej osobowości. Dyrygentura jest naturalną konsekwencją tych artystycznych poszukiwań.
Artysta występuje na całym świecie zarówno jako skrzypek, jak i dyrygent. Współpracował z takimi orkiestrami jak: Wiener Kammer Orchester, Württembergische Philharmonie Reutlingen, Niederösterreichische, Tonkünstler Orchester, Bilkent Symphony Orchestra, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Orchestra Sinfonica di Lecce, Nagoya Philharmonic Orchestra, Filharmonia Sztuki Polskiej, Wiener Klassik Orchester, Filharmonia Krakowska, Beijing CCM Symphony Orchestra, Pori Sinfonietta, Zapadocesky Symfonicky Orchestr.
Regularnie występuje w najważniejszych salach koncertowych świata: Musikverein Wien, Konzerthaus Wien, Kulturpalast Dresden, Kitara Hall, Beijing Concert Hall, Nikolaisaal Potsdam, Konzerthaus Hamburg, Suntory Hall.

fot. archiwum artysty