Orkiestra Filharmonii zagra w Musikverein w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 27 września 2020 roku o godz. 19.30 Orkiestra Filharmonii Krakowskiej koncertować będzie w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata – Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Krakowscy filharmonicy pod batutą Michaela Maciaszczyka wykonają klasyczny repertuar – Symfonię G-dur Hob. I:88 Josepha Haydna oraz VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Sala Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego jest miejscem niezwykłym zarówno ze względu na nadzwyczajne walory akustyczne, jak i sławę uzyskaną za sprawą transmitowanych na cały świat koncertów noworocznych. Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego koncertowała w niej czterokrotnie, m.in. w 2010 roku wraz z austriackim pianistą i laureatem II nagrody ukończonego miesiąc wcześniej Konkursu Chopinowskiego, Ingolfem Wunderem, który wg recenzenta „Nachtrichten”   (...) zafascynował publiczność (...) grając wraz z filharmonikami krakowskimi Koncert fortepianowy e-moll Chopina. (...) Goście z Polski muzykowali z wielkim zaangażawaniem, pięknym dźwiękiem wykonując IV Symfonię Schumanna.

Michael Maciaszczyk, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej podczas niedzielnego koncertu, jest skrzypkiem i dyrygentem pochodzącym z Opola i na stałe mieszkającym w Wiedniu, z którym związał całe swoje dojrzałe życie artystyczne. W 1998 roku artysta wygrał konkurs na koncertmistrza Wiener Kammerorchester, a rok później rozpoczął pracę w Wiener Philharmoniker i Staatsoper Wien, gdzie współpracował z największymi sławami świata muzyki, takimi jak Nicolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Daniel Barenboim i wielu innych. Przez szereg lat był koncertmistrzem Secession Players Wien oraz Wiener Kammer Ensembles. Jako skrzypek kameralista stale współpracuje z Wiener Virtuosen – zespołem złożonym z solistów Wiener Philharmoniker, Fritz Kreisler Ensemble czy Steude Quartett. Przez dekadę był członkiem Ensemble Wiener Collage przy wiedeńskim Schönberg Center. Jest także skrzypkiem w prestiżowym zespole Filharmonii Wiedeńskiej – Toyota Master Players. Dyrektor artystyczny Wiener Klassik Orchester w Wiedniu, Myślenickiej Kameralnej Orkiestry Concertino oraz stały gościnny dyrygent Capelli Bydgostiensis. Od 2014 roku jest asystentem Maestro Liora Shambadala w Berlinie. Przez Jerzego Maksymiuka doceniony za absolutnie doskonały kontakt z muzykami orkiestry, którego interpretacje są niezwykle oryginalne - z mnóstwem odcieni i emocji.

fot. W. Worek