Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
MENU
KASA BILETOWA

telefon:

506 625 430

czynna


7.01 – 10–14, 15–19, 8.01 - 11:30–15:30, 17–18, 9.01 - 9:30–13:30, 17–18

 REZERWACJA

tel/fax:

od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 16, tel. 504 856 500, 12 619 87 22

e-mail:


Koncert z cyklu "Oblicza pianistyki" - 6.06

Średni Obrazek (343x219)
powiększ

W sobotę 6 czerwca br. zapraszamy Państwa na drugi koncert z cyklu „Oblicza pianistyki”, podczas którego wystąpi duet fortepianowy Agnieszka Zahaczewska-Książek oraz Krzysztof Książek, artyści, których ścieżki złączyły się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
W programie koncertu znalazły się suity Antona Areńskiego z opusu 1 i 23, a ponadto Suita g-moll nr 1 op. 5 Siergieja Rachmaninowa.
Początek transmisji na profilu społecznościowym Facebook  Filharmonii Krakowskiej o godz. 18.00.

Transmisja koncertu odbędzie się bezpośrednio z Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie.
Współorganizatorami wydarzenia są Fundacja Pro Musica Bona oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.
Projekt realizowany w ramach Nagroda Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI.




Agnieszka Zahaczewska-Książek - naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Była  uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Uczyła się u Danuty Jarząbek, a następnie, od 2007 r. u prof. Stefana Wojtasa. W 2015 r. ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. W latach 2015-2017 odbywała studia podyplomowe w klasie prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest doktorantką w katowickiej uczelni w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Marii Szwajger- Kułakowskiej. 
W czasie studiów w Krakowie kształciła swe umiejętności kameralne pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, dr Justyny Danczowskiej oraz dr hab. Sławomira Cierpika. W 2015 r. jako członkini kwintetu fortepianowego zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy. 
Od 2018 r. występuje w trio fortepianowym ( Trio Legend tworzy wraz z Krzysztofem Kataną i Moniką Krasicką). Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Guarneri Trio Prague w Wengen (Szwajcaria) oraz Schlitzu (Niemcy). Trio pracowało także pod kierunkiem takich profesorów jak Chia Chou, Ulrich Koella, Ida Bieler, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny. W październiku 2019 r. trio rozpoczęło studia w klasie prof. Stephana Goernera w Kunstuniversität w Grazu.
Od lat tworzy także duet fortepianowy z Krzysztofem Książkiem. Współpracę zaczynali pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie. Później  pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Arie Vardiego. Wspólnie koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. duet zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł Schuberta na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną przyznaną przez Jury Młodych na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Suzany Szӧrenyi w Bukareszcie. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Laureatka młodzieżowych konkursów pianistycznych (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego im. Władysława Kędry w Łodzi, Międzynarodowego Konkursu im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Ogólnopolskiego "Chopinowskie Interpretacje Młodych" w Koninie-Żychlinie). Wystąpiła z recitalami w ramach organizowanych przez NIFC koncertów w Muzeum Chopina w Warszawie oraz Żelazowej Woli. 
Wielokrotnie brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak Tamas Ungar, Katarzyna Popowa-Zydroń, Józef Stompel, Andrzej Tatarski, Jerzy Sterczyński, Zbigniew Raubo i inni. 
Była stypendystką Burmistrza Krynicy-Zdroju, fundacji stypendialnej Almanachu Muszyny, Rektora Akademii Muzycznej- w Krakowie i Katowicach, oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.
Pianistka pracuje również jako akompaniator w katedrze skrzypiec i altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie. 
 
Krzysztof Książek - triumfator i medalista najwyższych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: Lviv International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013); IX Międzynarodowy Konkurs im. I. J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika, (Bydgoszcz 2013); Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013); Concours International de Piano de l'Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam – I nagroda (Poznań 2017).
Występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju,  Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris,  New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. 17 marca 2018 roku – w rocznicę prawykonania przez Chopina jego Koncertu f-moll – wystąpił jako solista z towarzyszeniem Collegium 1704 roku pod batutą Václava Luksa podczas koncertu „Warszawski Fortepian Chopina”, będącego pierwszą prezentacją kopii instrumentu marki Buchholtz.
Artysta na swoim dorobku ma 3 płyty. W listopadzie 2016 r. ukazała się płyta CD z Koncertem e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, który artysta wykonuje wraz z Santander Orchestra pod dyrekcją José Maria Florêncio (wyd. DUX). Jesienią 2017 roku została wydana solowa płyta Krzysztofa Książka z utworami Fryderyka Chopina (wyd. DUX). W 2018 roku w serii The Real Chopin Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina ukazało się premierowe nagranie na kopii warszawskiego fortepianu Fryderyka Chopina: Buchholtza z ok. 1825 roku. Jest to pierwsze nagranie artysty na instrumencie historycznym, na którym na którym poza utworami Chopina prezentuje również kompozycję Karola Kurpińskiego.
Krzysztof Książek rozpoczął naukę w klasie fortepianu mgr Grażyny Hesko-Kołodzińskiej (PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie). Jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.
Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego "Młoda Polska". W latach 2005-2011 był objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej, dr hab. Sławomira Cierpika, prof. Marii  Szwajger- Kułakowskiej. 
Krzysztof Książek jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

za: beethoven.org.pl/
f
ot. 
Piotr Markowski
 

 

Oblicza pianistyki - seria koncertów absolwentów prof. Stefana Wojtasa

 

Projekt jest dwuletnią serią koncertową prezentującą różne oblicza pianistyki – od gry solowej po kameralistykę w różnorodnych składach. Wykonawcami jest jedenaścioro wychowanków Profesora Stefana Wojtasa. Towarzyszyć im będą zaproszeni goście, wybitni polscy instrumentaliści. 

Projekt realizowany jest w ramach Nagrody Województwa Małopolskiego ARS QUAERENDI za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury przyznanej prof. Stefanowi Wojtasowi i dr. Grzegorzowi Mani w kategoriach Mistrz-Uczeń. 

Dotychczas odbyły się: recital solowy Szymona Nehringa, recital kameralny Piotra Lato (klarnet) i Ireneusza Boczka (fortepian), recital kameralny Katarzyny Budnik (altówka) i Grzegorza Mani (fortepian), recital kameralny Karola Gajdy (puzon), Jakuba Urbańczyka (tuba) i Moniki Gardoń-Preinl (fortepian), recital solowy Piotra Machnika. W najbliższym czasie usłyszymy koncert online duetu Krzysztof Książek / Agnieszka Zahaczewska-Książek (6 czerwca), a jesienią recital Łukasza Dębskiego (fortepian) i Marka Mleczki (obój) oraz finał serii, podczas którego wystąpią zespoły na 4 i 6 rąk, a w programie m.in. prawykonanie Koncertu na 4 ręce i orkiestrę smyczkową Michała Pawełka
 

 

Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję