21.06. 14-19.30, 22-23.06 w godz. 10–15, 24.06 w godz. 14–19, 25.06 w godz. 14–19:30.

tel. 504 063 337, 504 856 500, 12 619 87 22

Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego

Od 14 maja wszyscy mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat, mogą oddać swoje głosy na projekty w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. W tym roku przyjęto do głosowania rekordową liczbę zadań – jest ich aż 234. Głosowanie trwa do 14 czerwca, a wyniki poznamy do 22 października.

W tym roku Małopolanie mają wyjątkowo bogaty wybór. Wśród 234 zadań dopuszczonych do głosowania zdecydowanie przodują inicjatywy sportowe - jest ich aż 104. Blisko 50 zadań związanych jest z kulturą, zaś 35 projektów ma charakter społeczno-zdrowotny. Nie zabrakło także licznych projektów edukacyjnych (15 zadań) oraz inwestycyjnych (14 projektów). Małopolanie będą mogli również zagłosować na propozycje z zakresu turystyki (8 zadań), czy ekologii (6 inicjatyw), a także na 2 zadania wspierające rozwój obszarów wiejskich.

Analizując projekty pod kątem rozkładu terytorialnego, mieszkańcy Subregionu Miasto Kraków mają do wyboru – 46 zadań. Po 41 propozycji do wyboru będą mieć Mieszkańcy Subregionu Podhalańskiego oraz Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego. W Subregionie Sądeckim można wybierać spośród 40 zadań, w Subregionie Małopolski Zachodniej wśród 36 zgłoszonych inicjatyw, zaś w Subregionie Tarnowskim na liście znajduje się 30 opcji.

Kto może oddać swój głos w ramach 5. edycji Budżetu Obywatelskiego?

Każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat, może oddać tylko 1 głos na zadanie z subregionu, w którym mieszka. Uwaga: żeby zagłosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce!

Jak można zagłosować?

W tym roku będą trzy możliwości oddania głosu. W obecnej sytuacji, najprostszą, najszybszą i najbezpieczniejszą będzie opcja zagłosowania przez Internet. 14 maja na stronie www.bo.malopolska.pl został uruchomiony specjalnie przygotowany panel do głosowania.

Internetowa platforma do głosowania będzie sprawdzać na bieżąco, czy wprowadzane przez Mieszkańca dane są poprawne. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, osoba głosująca zostanie poproszona o skorygowanie właściwego pola formularza jeszcze przed wysłaniem głosu. Dzięki temu będzie mieć całkowitą pewność, że głos zostanie uznany za ważny.

Mieszkańcy Małopolski będą mieli również możliwość uzupełnienia karty do głosowania i wrzucenia jej do jednej z urn postawionych w 19 punktach do głosowania (lista poniżej). Karty do głosowania znajdują się przy urnach. Można również taką kartę przygotować i uzupełnić wcześniej – wystarczy wejść na stronę www.bo.malopolska.pl i pobrać wzór karty do głosowania obowiązujący w tym roku.

Głosy można oddać także korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych (adresy poniżej), z dopiskiem na kopercie: „BUDŻET OBYWATELSKI”. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że o ważności głosu decyduje data jego wpływu do urzędu – a nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze przed 14 maja lub po 14 czerwca 2021 roku, zostanie uznany za nieważny!

Lista miejsc, w których odbywać się będzie głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poprzez wrzucenie do urny wypełnionej karty do głosowania:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Basztowa 22;
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Racławicka 56;
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, Kraków os. Teatralne 4a;
Agenda zamiejscowa UMWM, Tarnów, al. Solidarności 5-9;
Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52;
Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Targ, al. 1000-lecia 44;
Agenda zamiejscowa UMWM, Oświęcim ul. Górnickiego 1;
Urząd Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25;
Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rynek 1;
Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31
Urząd Miasta i Gminy Brzesko, ul. Bartosza Głowackiego 51;
Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9;
Urząd Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13;
Urząd Miejski w Gorlicach, Rynek 2;
Urząd Miejski w Wadowicach, Plac Jana Pawła II 23.
Urząd Miejski w Chrzanowie, al. Henryka 20;
Urząd Miejski w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 4;
Urząd Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B;
Urząd Gminy i Miasta Proszowice, ul. 3 Maja 72.

Adres korespondencyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (UMWM):

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Racławicka 56, 30-017 Kraków

Adresy korespondencyjne agend zamiejscowych UMWM:
Nowy Targ
Al. Tysiąclecia 44, 34-400 Nowy Targ

Nowy Sącz
Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz

Oświęcim
Górnickiego 1, 32-600 Oświęcim

Tarnów
Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów

Jak dzielą się subregiony?

SUBREGION TARNOWSKI – miasto Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski,
SUBREGION SĄDECKI – miasto Nowy Sącz oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki,
SUBREGION PODHALAŃSKI – powiaty: myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański,
MAŁOPOLSKA ZACHODNIA – powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki,