23 kwietnia - 3 maja - kasa nieczynna

tel. 504 063 337, 504 856 500, 12 619 87 22

Maestro Kazimierz Kord nie żyje

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 90 lat zmarł Maestro Kazimierz Kord, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Maestro Kord, rodowity krakowianin, w latach 1956-1960 studiował dyrygenturę w krakowskiej PWSM (dzisiejszej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie) pod kierunkiem Artura Malawskiego i Witolda Krzemieńskiego. W  latach 1962-69 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Miejskiego Teatru Muzycznego w Krakowie, w którym przygotował około 30 znaczących w historii tej sceny premier. Stąd trafił do Gärtnerplatztheater w Monachium i nowojorskiej Metropolitan Opera.

W latach 1969-73 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej PRiTV w Katowicach, od 1977-2001 pełnił analogiczne obowiązku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Z zespołem Filharmonii Narodowej odbył szereg wielkich tournées po krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach i Japonii oraz dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych. W latach 2005-06 był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.

Wielokrotnie dyrygował gościnnie zespołami Filharmonii Krakowskiej, szczególnie często w latach 60-tych poprzedniego stulecia. Krakowscy melomani zapewne pamiętają interpretację Mszy h-moll Johanna Sebastiana Bacha, poprowadzona przez Maestro Kazimierza Korda na zakończenie sezonu 2007-2008, Jego interpretację VI Symfonii „Patetycznej” Piotra Czajkowskiego z 2011 czy wreszcie koncertowej wersji „Orfeusza i Eurydyki” Christopha Willibalda Glucka, która wybrzmiała w sali koncertowej naszej instytucji w kwietniu 2012 roku.

Rodzinie, bliskim i współpracownikom Zmarłego składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Dyrekcja, zespoły artystyczne i pracownicy
Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie