Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
MENU
KASA BILETOWA

telefon:

506 625 430

czynna


1.03 kasa nieczynna, 2.03 - w godz. 14-19

 REZERWACJA

tel/fax:

tel. 504 063 337, 504 856 500

e-mail:

KALENDARIUM

KONCERT SYMFONICZNY

2014-09-20, Sobota
18:00

miejsce: Sala Filharmonii

cena biletów:
50 zł
40 zł
25 zł
Zarezerwuj bilet

powiększ

wykonawcy:

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Wolfgang Harrer – dyrygent
Chul Kyu Jung (Korea/Niemcy) – fortepian *
Cleo Karpasiti (Cypr) – skrzypce **
Jonathan Mak (Chiny/Kanada) – fortepian ***repertuar:

Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
Ludwig van Beethoven – III Koncert fortepianowy c-moll op. 37 *
Nicolò Paganini / Fritz Kreisler – La Campanella **
Pablo de Sarasate – Zapateado op. 23**
Robert Schumann – Koncert fortepianowy a-moll op. 54 ***

Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft, czyli Wiedeńsko-Krakowskie Stowarzyszenie Kultury z siedzibą w Wiedniu zostało zarejestrowane w 1999 roku. Od chwili powstania z powodzeniem promuje szeroko pojętą kulturę polską i austriacką, zapraszając wybitnych twórców i wykonawców.
W ciągu 15 lat działalności stowarzyszenie zorganizowało, bądź współorganizowało, ponad 300 projektów, przede wszystkim w Austrii, Polsce i Niemczech oraz innych krajach europejskich.
Wiener-Krakauer Kultur-Gesellschaft aktywnie współpracuje z wydziałami kultur miast Wiednia i Krakowa oraz austriackim i polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Stowarzyszenie współorganizowało Dni Krakowa w ramach Roku Polskiego w Austrii (2002), Obchody Rocznicy 750-lat Lokacji Miejskiej Krakowa (2007), Obchody 325-rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Krakowie i Wiedniu (2008). Podczas Roku Chopinowskiego (2010) wraz z Narodowym Instytutem Chopina organizowało wystawę pod nazwą „Chopin w Wiedniu” wraz z koncertami towarzyszącymi z cyklu „Chopin na jazzowo”. W 2010 Stowarzyszenie uczestniczyło w produkcji filmu muzycznego o wybitnym skrzypku, Bronisławie Hubermanie, a w 2012 roku wyprodukowało wspólnie z TVP Kraków film o krakowskim poecie i pieśniarzu żydowskim, Mordechaju Gebirtigu.
W roku 2010 Stowarzyszenie zainicjowało nowy projekt pomysłu Profesora Wolfganga Harrera pod nazwą "Soloist.eu", umożliwiający młodym, wybitnie utalentowanym muzykom z całego świata występ solowy z towarzyszeniem profesjonalnych orkiestr europejskich. Doświadczenie, jakie współpraca ta przynosi młodzieży, stanowi niezwykle ważny krok w ich przyszłej karierze.
Program obejmuje muzyków w wieku do 28 lat, studentów uniwersytetów, konserwatoriów oraz szkół muzycznych, wyróżniających się pod względem artystycznym i technicznym. Konkurs „Soloist.eu” organizowany jest raz w roku. W każdej edycji międzynarodowe jury wyłania do czterech kandydatów. Do tej pory projekt „Soloist.eu” wspierał młodych pianistów, skrzypków, wiolonczelistów i flecistów z Austrii, Węgier, Korei, Singapuru, Rosji, Cypru i Chin. Młodym muzykom towarzyszyły: węgierska Savaria Symphony Orchestra, bułgarska Philharmonic Orchestra Pazardzhik oraz  rumuńskie Philharmonic Orchestra of Sibiu i Philharmonic Orchestra „Mihail Jora” Bacau.
Współpraca z Filharmonią Krakowską w jubileuszowym 70. roku jej istnienia jest dla nas szczególnym zaszczytem. Pozwalamy sobie przekazać serdeczne gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy ku zadowoleniu publiczności i własnej satysfakcji.
Krakowską edycję projektu wspiera Wydział Kultury Miasta Wiednia.

Z wyrazami szacunku,

Zofia Beklen
Prezes
 

 

 

Wolfgang HARRER (Wiedeń), absolwent klasy dyrygentury tamtajszego Uniwersytetu Muzycznego w klasie legendarnego dyrygenta i pedagoga Hansa Swarovsky`ego. Studia kontynuował u Otmara Suitnera – ówczesnego dyrektora muzycznego Opery Berlińskiej. Studiował również grę na kontrabasie u Ludwiga Streichera – jednego z najwybitniejszych kontrabasistów XX wieku. Pełnił funkcję koncertmistrza grupy kontrabasów w Wiedeńskiej Radiowej Orkiestrze Symfonicznej. W charakterze solisty występował na całym świecie. Po ukończeniu wiedeńskich studiów Wolfgang Harrer udał się do Dusseldorfu jako asystent dyrektora muzycznego Opery Niemieckiej nad Renem, Hansa Wallata. Obecnie jest profesorem na wydziale kontrabasu oraz prodziekanem wydziału instrumentalnego w Wyższej Szkole Muzycznej w Saarland (Niemcy). W roku 2014 The China Conservatory of Music w Pekinie, przyznało Wolfgangowi Harrerowi tytuł profesora Honoris Causa.
Swoją karierę dyrygencką Wolfgang Harrer postanowił budować bez wiążących zobowiązań wobec określonego zespołu czy instytucji. Daje to możliwość decydowania o kształcie programu i wyborze wykonawców, a tym samym zagwarantowania wysokiej jakości muzycznej występów pod jego kierunkiem.
Jego repertuar obejmuje utwory od muzyki barokowej do współczesnej. W nadawaniu kształtu wykonywanym utworom kieruje się zawsze osobistym odczuciom, z ostatnim słowem zawsze należącym do kompozytora i jego zapisów w partyturze.
Wolfgang Harrer współpracował z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną w Budapeszcie, z Orkiestrą Symfoniczną Szeged, z Bacau Philharmonic Orchestra, Orchestra Filarmonica Italiana, Bombay Chamber Orchestra (Indie), Vienna Mozart Orchestra, Graz Symphony Orchestra, Philharmonic Orchestra Skopje, Budapest Concert Orchestra MÁV, Symphony Orchestra San Remo, Philharmonic Orchestra Pazardzhik.
Dyrygował spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech, we Francji, w Belgii, Holandii, Polsce i Danii.
W roku 2009 założył i objął kierownictwo artystyczne Austriacko-Turkmeńskiej Orkiestry Symfonicznej Galkynysh.
Prowadzi działalność wspierającą młodych muzyków - instrumentalistów, śpiewaków i dyrygentów. Był założycielem i dyrektorem artystycznym dyrygenckich kursów oraz konkursów Österreichisch-Ungarischen Meisterkurse für Musik na Węgrzech.
Od 2010 roku jest dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą projektu „Soloist.eu”, który oferuje uzdolnionym studentom możliwość koncertowania z towarzyszeniem europejskich orkiestr symfonicznych.

Chul Kyu JUNG (Daejeon, Korea Północna, 1991)
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat. W latach 2007-2010 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej Chungnam w Seulu w klasie Hyeseung Keum i Chulhee Yoom, a następnie pod kierunkiem Hyekyung Mo w Hanyang University. Studia kontynuował w Berlina pod kierunkiem Larisy Lapickiej. Od października 2011 roku jest studentem Hochschule für Musik Und Theater w Lipsku w klasie prof. Dietmara Nawroth. Jest laureatem licznych konkursów pianistycznych w Korei. W 2013 roku na Uniwersyteckim Konkursie Muzyki Kameralnej w Lipsku otrzymał drugie miejsce, wykonując kwintet fortepianowy Antoninaí Dvořáka. Jest stypendystą programu uniwersyteckiego Deutschland-Scholarship. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Choong Mo Kang, Wolfganga Manza, Jonga Hwa Parka, Agnes Portec, Piotra Palecznego i Roberta Levina.
Pianista regularnie koncertuje, głównie w Korei Północnej i Niemczech.

Cleo KARPASITI (Cypr, 2001), skrzypaczka.
Przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 5 lat od nauki gry na fortepianie, by rok później rozpocząć naukę gry na skrzypcach. Uczestniczy w programie Musical Talent Development cypryjskiego Ministerstwa Edukacji i Kultury wspierającego rozwój najbardziej uzdolnionych dzieci. Jest studentką klasy skrzypiec Menelaos Menelaou. Dodatkowo pozostaje pod kuratelą Matheosa Kariolou, profesora Anton Bruckner University w Austrii i jednocześnie opiekuna programu cypryjskiego.
Cleo doskonali swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich, ostatnio u prof. Leonidasa Kavakosa w Atenach.
Koncertuje na Cyprze i za granicą jako solistka oraz członkini Cyprus Young String Solists – zespołu objętego ramami wspominanego programu (Musical Talent Development). Zespół  zdobył międzynarodowe uznanie i koncertował już niemal na całym świecie. Ważnym wydarzeniem dla Cyprus Young String Solists był udział w koncercie organizowanym z okazji podróży apostolskiej na Cypr Papieża Benedykta XVI (2010). Zespół uświetnia występami uroczystości o randze międzynarodowej, jak objęcie przez Cypr prezydencji w Unii Europejskiej, czy objęcie przewodnictwa Parlamentu Europejskiego przez Jerzego Buzka.

Jonathan MAK (Kanada, 1997), pianista.
Rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem Aster Lai w wieku trzech lat. Rok później zadebiutował solowym koncertem z Canadian Sinfonietta.
W 2007 roku, mając 10 lat, zdobył pierwszą nagrodę w Canadian Music Competition. Do ważniejszych osiągnięć Jonathana należy także zajęcie pierwszego miejsca w Manchester International Concerto Competition for Young Pianists w  2009 roku.
Występował z wieloma orkiestrami, w tym z Orpheus Chamber Orchestra w Bułgarii, Toronto Cultural Youth Orchestra, Cathedral Bluffs Symphony Orchestra, Toronto Sinfonietta Orchestra oraz Salvation Army Division Youth Band.
W styczniu 2012 roku Jonathan koncertował z Orchestra Filarmonica di Udine otwierając cykl Concerti Aperitivo w Udine.
Jonathan bardzo chętnie występuje również na koncertach kameralnych, głównie z członkami orkiestry Canadian Sinfonietta.
Młody pianista był uczniem prestiżowego Aspen Music Festival and School, gdzie kształcił się w klasie Rity Sloan.
We wrześniu 2008 został wybrany do klasy mistrzowskiej światowej sławy pianisty Lang-Langa.
Oprócz gry na fortepianie Jonathan Mak studiuje również grę na altówce pod kierunkiem Tak-Ng Lai. Jest studentem Cardinal Carter Academy for the Arts w Toronto.
W październiku 2013 roku otrzymał nagrodę Kotcheff Family Arts Award.


 Wersja do druku
Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję