Filharmonia Krakowska w Twoim domu

– Spiritus Domini
– Alleluja, Emitte spiritum tuum
– Factus est repente

Kompozycje renesansowe największych i najwybitniejszych kompozytorów z Włoch, Hiszpanii, Anglii i Polski wykonane w jednym cyklu. Tym cyklem („Missa Renaissance”) jest opracowana polifonicznie liturgii Mszy Świętej i towarzyszące jej, jako części zmienne, miniatury do tekstów religijnych czyli motety.
Wielki cykl Tomasa Luisa de Victorii „Missa Surge Propera” został dopełniony kompozycjami mistrza stylu polifonicznego jakim bezsprzecznie był Giovanni Perluigi da Palestrina. Utwory „Angielskiego Palestriny”, jak był zwany William Byrd, dopełnią pozostałe fragmenty mszy. Polskim akcentem jest motet Mikołaja Zieleńskiego, zwanego „najwybitniejszym polskim kompozytorem żyjącym przed Chopinem”.
Ten wyjątkowy cykl nazwany „Missa Renaissance” stanowi przekrój europejskiej muzyki baroku i jest zarazem świadectwem na to, jak wielkim kunsztem dysponowali twórcy w różnych krajach, z innym podejściem do polifonii, harmonii i melodyki. Ich maestria polifoniczna daje słowu największą wartość a melodie i harmonia podkreślają ich wagę. Jednak ich dzieła emanują swoim charakterem w sposób wyraźny i stworzą wyrazisty rezonans.
Niech temu cyklowi „Missa Renaissance” przyświecają słowa Św. Augustyna - „Coraz bardziej jednak skłaniam się do pochwalenia tego obyczaju, że śpiewa się w kościele, aby poprzez przyjemności uszu mogła słabsza dusza wznosić się do stanu pobożności”.
Wykonawcami koncertu są artyści Chóru Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie, występujący jako soliści i kameraliści na scenach sal koncertowych całego świata. Duże doświadczenie wykonawcze muzyki renesansu i baroku pozwoli im na doskonałe i stylistycznie odpowiednie odczytanie kompozycji ujętych w cykl „Missa Renaissance”.

„Filharmonia Krakowska w Twoim domu!" to inicjatywa mająca za zadanie zachowanie ciągłości oferty kulturalnej Filharmonii Krakowskiej do końca jubileuszowego 75. sezonu artystycznego oraz w miesiącach wakacyjnych. Jednocześnie wpływa na rozwój kompetencji cyfrowych słuchaczy i wykonawców koncertów, a dzięki zastosowaniu elektronicznych form komunikacji – na zwiększenie obecności kultury muzycznej w życiu społecznym w dobie pandemii. W serii znajdzie się 8 wydarzeń koncertowych, które odbędą się na przestrzeni miesięcy od czerwca do września włącznie. Każdorazowa emisja wydarzenia muzycznego jest nieodpłatna i odbędzie się za pośrednictwem kanałów komunikacji Filharmonii Krakowskiej na Facebooku, w serwisie YouTube oraz poprzez stronę internetową instytucji. Wykonawcami koncertów będą muzycy instrumentaliści i chórzyści Filharmonii Krakowskiej oraz artyści współpracujący z instytucją, każdy koncert poprzedzony zaś będzie wprowadzeniem merytorycznym, podnoszącym walory edukacyjne projektu.

fot.  Henryk Nastrój