wt.-pt. w godz. 10-19 Herbewo, 20.10 - godzinę przed koncertem Muzeum Narodowe

Witold Lutosławski - Kwartet smyczkowy
Dmitrij Szostakowicz - VIII Kwartet smyczkowy c-moll op. 110

miejsca nienumerowane

Bezpośrednio przed koncertem można zakupić wejściówki na miejsca siedzące w cenie 30 zł.

Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego powstał w 1964 roku. Jest pierwszym utworem, w którym Lutosławski wykorzystał wykształconą przez siebie ideę wielkiej formy dwuczęściowej, w której każda z dwóch części pełni odmienną rolę. Zasadą jest, iż zdecydowanie krótsza pierwsza część stanowi wprowadzenie i przygotowanie do drugiego, bardziej rozbudowanego, głównego ogniwa utworu. Część wstępna, złożona jest z aleatorycznych epizodów, oddzielonych pojedynczym dźwiękiem C, powracającym jako rodzaj muzycznego sygnału. Część główna rozwija się w sposób bardziej ciągły i płynny, jednak ona również posiada wewnętrzny podział na 3 segmenty.

2019 rok przebiega niezmiennie w towarzystwie muzyki Stanisława Moniuszki. Dwusetna rocznica urodzin autora Halki i Strasznego Dworu to doskonała okazja, aby uczcić pamięć o tym wybitnym kompozytorze będącym symbolem narodowej tradycji muzycznej. Prezentowany dziś II Kwartet smyczkowy F-dur jest dziełem młodzieńczym, powstałym w 1839 roku. Stylistycznie utwór jest silnie klasycyzujący – prosta, homofoniczna faktura, czteroczęściowa forma i klasyczna w brzmieniu harmonia, wskazują na większy związek z  kompozycjami J. Haydna czy W. A. Mozarta, niż z pełnym gwałtownych emocji i pogłębionej ekspresji duchem romantyzmu.

Dzisiejsze spotkanie z muzyką zakończy jedno z najczęściej wykonywanych arcydzieł XX‑wiecznej muzyki kameralnej – Kwartet smyczkowy c-moll nr 8 op. 110 Dymitra Szostakowicza. Utwór powstał w 1960 roku w Dreźnie i oficjalnie dedykowany jest „Ofiarom faszyzmu i II wojny światowej”. Kompozytor wyznał jednak w liście do przyjaciela, iż poświęca go swojej własnej pamięci, tworząc swego rodzaju autobiograficzne epitafium. Szostakowicz wypełnia tę dramatyczną kompozycję cytatami ze swoich wcześniejszych dzieł. Wykorzystuje także melodię pieśni rewolucyjnej Zamęczony w ciężkiej niewoli. Temat główny kwartetu opiera się na czterech dźwiękach (D, Es, C i H) odpowiadających inicjałom autora – DSCH. Skomponowanie ósmego Kwartetu c‑moll zajęło Szostakowiczowi zaledwie 3 dni.

Aleksandra Biśta

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Krakowa.
Partnerami festiwalu są: ZAiKS oraz Hotel Wawel

LUTOSŁAWSKI QUARTET – zespół odwołujący się w swojej nazwie do wielkiego kompozytora XX wieku – Witolda Lutosławskiego – powstał w 2007 roku i obecnie jest jednym z wiodących kwartetów smyczkowych w Polsce. Lutosławski Quartet dość szybko ugruntował swoją wysoką pozycję. W ciągu dziesięciu lat działalności gościł na takich prestiżowych festiwalach, jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Klarafestival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji, Hong Kong Arts Festival, Tongyeong International Music Festival w Korei Południowej, World Music Days i Jazztopad. Wystąpił też w wielu renomowanych salach koncertowych, m.in. w Kioi Hall w Tokio, YST Conservatory of Music w Singapurze, Hangzhou Theatre, Forbidden City Concert Hall w Pekinie, Megaron w Atenach, Konzerthaus w Berlinie, Bozar w Brukseli, salach SESC w São Paulo, w Filharmonii Narodowej oraz Studiu im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Kwartet niejednokrotnie koncertował z wybitnymi artystami, takimi jak Garrick Ohlsson, Piotr Anderszewski, Kevin Kenner, Bruno Canino, Michel Lethiec, Tomoko Akasaka, Eugen Indjic, Ryszard Groblewski, Andrzej Bauer, oraz ze znakomitymi jazzmanami (m.in. Kenny Wheeler, John Taylor, Uri Caine, Benoît Delbecq, Vijay Iyer, Charles Lloyd). Muzycy kwartetu współpracowali również z Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique w Paryżu.

Lutosławski Quartet nagrywał dla wytwórni Naxos, DUX i CD Accord, jego nagrania wydało też Narodowe Forum Muzyki. Wykonuje głównie muzykę XX i XXI wieku, wiele uwagi poświęca popularyzacji muzyki polskiej, m.in. Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna, a także Marcina Markowicza – jednego z członków zespołu. Ostatnia płyta (2016) zawiera utwory specjalnie skomponowane dla kwartetu i jemu dedykowane. Od 2007 roku Lutosławski Quartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Wersja do druku