Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
KASA BILETOWA

telefon:

506 625 430

czynna


poniedziałek - piątek 10 - 19, Herbewo, 24 i 25.09 - w godz. 10-18

 REZERWACJA

tel/fax:

pn.-pt. 9.30-14.30, tel. 504 856 500, 504 063 337, 12 619 87 22

e-mail:

KALENDARIUM

KONCERT JAZZOWY

2019-11-10, Niedziela
18:00

miejsce: Sala Teatralna S2, Centrum Kongresowe ICE Kraków
cena biletów:
80 zł
60 zł
Zarezerwuj bilet
fot. Zosia Zija, Jacek Pióro
powiększ

wykonawcy:

Atom String Quartet:
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela 

NDR Big Band

Geir Lysne – dyrygent
Olga Pasiecznik – sopran
Vladyslav Sendecki – fortepianrepertuar:

Le Jardin Oublié
About Penderecki
My Polish Heart

NDR Big Band – orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu, jeden z najlepszych europejskich big-bandów jazzowych. Razem z zespołem występowali m.in.: Dexter Gordon, Chet Baker, George Coleman, Dee Dee Bridgewater, Tomasz Stańko, Art Farmer, Clark Terry, Steve Lacy, Abdullah Ibrahim, Don Cherry, McCoy Tyner, Lionel Hampton, Benny Golson, Johnny Griffin, Carla Bley, Richard Galliano, Wayne Shorter. Pierwszy koncert jazzowy orkiestry odbył się w 1974 roku w hamburskiej Fabrik i od tamtej pory band budował swoją międzynarodową renomę, występując w Hamburgu, Norymberdze, Berlinie, Salzau, Burghausen i Freiburgu, ale też w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, a nawet Pekinie. Bierze też udział w wielu specjalnych projektach artystycznych, które często wychodzą poza ramy muzyki jazzowej, takich jak: The Theatre of Kurt Weill, Aus der Kürze des Lebens z wierszami Ernsta Jandla – specjalnie napisana przez Dietera Glawischniga, muzyka Jimi Hendrixa czy Franka Zappy. Orkiestra od kilku lat z powodzeniem sięga po kompozycje polskich jazzmanów. Jednym z takich projektów była wspólna sesja nagraniowa do programu radiowego NDR z Tomaszem Stańko – The Music of Krzysztof Komeda, a obecnie jest płyta CD, nagrana razem z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, pod tytułem Jazz from Poland.

Atom String Quartet – należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą muzyką improwizowaną. Najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. W twórczości grupy – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.
Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym i jedynym polskim zespołem, który dwukrotnie wystąpił na europejskich targach jazzowych jazzahead! w Bremie (2015 i 2018).
Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, min.: Grand Prix Stowarzyszenia Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół roku (2016), Złote Gęśle na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz Mateusza Trójki (2015). Od początku swojej działalności członkowie kwartetu zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, w tym wielokrotnie pierwsze miejsce w kategorii Zespół Akustyczny.
Kwartet współpracował z takimi artystami, jak Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Mino Cinelu, Paolo Fresu, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco, Jerzy Maksymiuk, André Ochodlo, Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Marek Moś, Natalia Kukulska, Kayah, Aga Zaryan, Janusz Olejniczak, Krzesimir Dębski, Adam Sztaba, Grzech Piotrowski, Krzysztof Herdzin, Andrzej Smolik, a także: orkiestrami AUKSO, Leopoldinum, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, z Radomska Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Elbląską Orkiestrą Kameralną, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Kapelą Góralską Sebastiana Karpiela-Bułecki. W sezonie 2017/2018 Atom String Quartet był artystą-rezydentem Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.
Zespół nagrał trzy płyty: Fade In (2011) – Fryderyk w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku, Places (2012) – Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa oraz AtomSPHERE (2015).

Vladyslav „Adzik” SENDECKI – wg „New York Village Voice” jeden z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie. W swojej twórczości łączy elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował m.in. z Klaus Doldinger Passport, Billym Cobhamem, Michaelem i Randym Breckerami, Rayem Andersonem, Peterem Herbolzheimerem, Larrym Coryellem, Didierem Lockwoodem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Birélim Lagrènem, Jaco Pastoriusem, Charliem Mariano, Vitoldem Rekiem. W 1978 roku wraz z Andrzejem Olejniczakiem założył zespół Sun Ship, uznany przez krytykę za jedną z czołowych formacji jazzowych w Polsce.
W latach 80. wyemigrował do Europy Zachodniej. Od 1996 na stałe związany z NDR Bigband jako kompozytor oraz pianista. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i inni. Dla NDR Bigband napisał suitę Anima Mundi, będącą wynikiem jego podróży po całym świecie. W sferze muzycznej mamy tu do czynienia z jednej strony z wykorzystaniem elektroniki i łączeniem jej z klasycznym brzmieniem big-bandu, a z drugiej z wykorzystaniem elementów różnych kultur muzycznych (afrykańskiej, japońskiej, hinduskiej, irlandzkiej).

Olga PASIECZNIK – studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną w rodzinnym Równem na Ukrainie oraz śpiew w Konserwatorium Kijowskim. Laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych: w s’Hertogenbosch (1994), im. M.  Helin w Helsinkach (1999) oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli (2000).
Od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewała na scenach Opéra Bastille, Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet, Salle Pleyel w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, De Nederlandse Opera, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Théâtre Royal de la Monnaie, Berliner Konzerthaus, Teatro Real w Madrycie, Bayerische Staatsoper, Operze Flamandzkiej, Theater an der Wien, Grand Théâtre de Genève, Opéra de Nice, Operach Narodowych w Warszawie i Helsinkach. W jej repertuarze znajdują się partie w operach Monteverdiego, Glucka, Haendla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych, które przyniosły jej wielkie uznanie krytyki i publiczności.
Występowała także na koncertach kameralnym, oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Australii. Specjalne miejsce w jej repertuarze zajmują romantyczna i impresjonistyczna pieśń oraz muzyka współczesna. Współpracowała z takimi orkiestrami i zespołami, jak: Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Belgii i Luksemburga, Narodowa Filharmoniczna Orkiestra Rosji, Concerto Köln, The English Concert, European Union Baroque Orchestra, Academy of Ancient Music, Orchestre National de France. Boston Symphony Orchestra, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, Wiener Symphoniker, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National de France, Les Musiciens du Louvre Grenoble, Orchestre Colonne, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, Orkiestra XVIII wieku, z zespołem Concerto Vocale, Collegium Vocale Gent i wielu innymi.
W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy „Opernwelt” do tytułu Najlepsza Śpiewaczka Sezonu Artystycznego za role Almireny (Rinaldo Haendla) i Roksany (Król Roger Szymanowskiego). W 2006 roku otrzymała Münchner Opernfestspiele Prize, w 2007 nagrodę im. C.K. Norwida, w 1997 Paszport „Polityki”, w 1997 i 2004 nagrodę Fryderyk, w 1999 nagrodę Orfeusz festiwalu Warszawska Jesień, w 2004 nagrodę im. A. Hiolskiego za rolę tytułową w w Peleasie i Melizandzie Debussy’ego (Teatr Wielki–Opera Narodowa), w 2012 nagrodę im. J. Kiepury (Poulenc, La voix humaine). W 2001 odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2012 Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Ma w dorobku ponad 50 płyt, nagranych m.in. dla firm Dabringhaus und Grimm, Naxos, Opus 111, Harmonia Mundi.Kompozycja Wolfganga Kerscheka pt. My Polish Heart inspirowana jest muzyką Vladislava Sendeckiego, wielkiego polskiego pianisty, od 25 lat pracującego z NDR Big Band.
Oryginalny projekt kompozytora i dyrektora muzycznego NDR Big Band Geira Lysne pt. About Penderecki powstał pod głębokim wpływem osobowości, światopoglądu i twórczości Pendereckiego. Jest hołdem złożonym mistrzowi Krzysztofowi Pendereckiemu z okazji 85. rocznicy jego urodzin. Niemieccy artyści „biorą na warsztat” i improwizują, zainspirowani pieśniami Pendereckiego w wykonaniu Olgi Pasiecznik. Premiera projektu About Penderecki odbyła się z wielkim sukcesem w listopadzie 2018 roku w Elbphilharmonie w Hamburgu.Wersja do druku
Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję