V KRAKOWSKA JESIEŃ MUZYCZNA

Johannes Brahms – III Kwartet smyczkowy B-dur op. 67
Alfred Schnittke – Kwintet fortepianowy
Grażyna Bacewicz – I Kwintet fortepianowy

Stowarzyszenie Artystyczne ,,Porta Musicae" oraz Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie z wielką radością zapraszają na pięć wyjątkowych wieczorów z kameralną muzyką klasyczną, podczas kolejnej edycji Krakowskiej Jesieni Muzycznej, która odbędzie się w dniach 4-8 listopada 2018 roku.
W tym roku zaproszenie do wykonania koncertu inauguracyjnego przyjęły artystki z Messages Quartet, które wykonają kwartet Johannesa Brahmsa, a następnie wraz z pianistą Danielem Brylewskim zaprezentują kwintety Grażyny Bacewicz i Alfreda Schnittke. Drugiego dnia festiwalu, pochodzące z Hiszpanii Trio Bacarisse wystąpi z programem składającym się z dzieł Joaquina Turiny, Enrique Granadosa oraz Pawła Łukaszewskiego. Na bardzo ciekawy koncert zapraszamy trzeciego dnia - złożą się na niego utwory na fortepian i recytatora. Wykonają je pianista Gajusz Kęska oraz pochodzący z Włoch, aktor, Angelo Romagnoli. Podczas tego koncertu artyści dokonają światowej premiery utworu Katarzyny Szwed, zamówionego i napisanego specjalnie na piątą edycję Krakowskiej Jesieni Muzycznej w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie" Instytutu Muzyki i Tańca. Kolejnego dnia zapraszamy na koncert Emes Piano Duo, z programem prezentującym najbardziej znane dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johannesa Brahmsa. Na zakończenie festiwalu wystąpi duet Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer. Pomysłodawcy Krakowskiej Jesieni Muzycznej, zaprezentują program na wiolonczelę i fortepian, na który złożą się kompozycje Sergiusza Rachmaninowa, Tadeusza Majerskiego, Ludomira Różyckiego oraz prawykonanie polskie utworu Tomasza J. Opałki The Glitch.

www.kjm.festiwalmuzyczny.com

DANIEL BRYLEWSKI - pianista, kameralista, interpretator muzyki XX i XXI wieku. Absolwent prestiżowej międzynarodowej Akademii muzyki nowej Ensemble Modern (IEMA). Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie Bronisławy Kawalla (fortepian), Jerzego Artysza (wokalistyka operowa) i Macieja Paderewskiego (kameralistyka). Studia kontynuował w Hochschule der Künste Bern u Tomasza Herbuta, Pierre`a Sublet i Louise Hopkins. Sztukę interpretacji muzyki współczesnej pogłębiał współpracując z najwybitniejszymi jej przedstawicielami takimi jak Thomas Adés, Peter Ruzicka, Franck Ollu, Ueli Wiget, Hermann Kretschmar, Stephan Winkler czy Rüdiger Bohn (jako członek European Workshop for Contemporary Music). Daniel Brylewski jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (I nagroda dla Piano Duo, 2008), Konkursu Miłosza Magina w Paryżu oraz Konkursu Interpretatorów Muzyki Współczesnej „Nicati“ w Bernie. W sezonie 2013/14 stypendysta szwajcarskiej fundacji „Clavarte“. Od 2014 roku członek Ensemble muzyki nowej „Chromoson“ (Tyrol Południowy, Włochy). Artysta dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych oraz nagrań. Obecnie promuje swoją najnowszą płytę z Sonatą „Concord” Charlesa Ivesa, zdobywając entuzjastyczne recenzje w kraju i za granicą. Koncertował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in Warszawska Jesień, UltraSchall Berlin, Manifeste Paris, Cresc Frankfurt, Festival Royaumont, Musikfestival Bern, Hong Kong-Vienna Festival, Festival Donaueschingen, Darmstadt Festival i innych.

MESSAGES QUARTET - zespół został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X.2015). Zespół został również doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i w lutym 2016 roku został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu w 2017 r. nakładem firmy fonograficznej DUX, została wydana debiutancka płyta zespołu zawierająca nagranie kwartetów smyczkowych Szymona Laksa. Album otrzymał znakomite recenzje w prasie francuskiej, niemieckiej, brytyjskiej, amerykańskiej i polskiej. Założeniem Messages Quartet jest promocja polskiej muzyki kameralnej, szczególnie tej mniej znanej oraz najnowszej. Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich – m.in.: Laks, Panufnik, Weinberg, Szymanowski, Moniuszko, Bacewicz oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Muzycy Messages Quartet są absolwentami UMFC w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne oraz klasy mistrzowskie w czołowych uczelniach europejskich (Paryż, Bruksela, Wiedeń, Stuttgart). Obok działalności koncertowej są wykładowcami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, a także współpracują z czołowymi polskimi zespołami symfonicznymi. Artyści mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych, są laureatami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie. Messages Quartet koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo czy Moskwie. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, a także współpracuje z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, czego efektem są kolejne kwartetowe premiery rodzimych twórców młodego pokolenia. W dorobku zespołu jest również wydana w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie publikacja wraz z płytą CD, zawierająca nagranie artystów Messages Quartet z utworami kameralnymi Philippa i Xavera Scharwenków.