II KRAKOWSKA JESIEŃ MUZYCZNA

Ludwig van Beethoven – Trio fortepianowe c-moll op.1 nr 3
Sergiej Rachmaninow – Trio élégiaque g-moll
Romuald Twardowski – Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian

Koncert w ramach estrady młodych talentów w wykonaniu wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Krakowie z klasy kameralistyki prof. Jacka Tosika-Warszawiaka i dr Marii Sławek.

Krakowska Jesień Muzyczna powstała jako  odpowiedź  na  zauważony  przez  organizatorów  brak  w  panoramie  polskich wydarzeń  kulturalnych  festiwalu  promującego  kameralną  muzykę  klasyczną.  Festiwalu,  który w  równym  stopniu  łączyłby popularny repertuar  klasyczny  i  współczesny.  Entuzjazm z jakim przyjęta została pierwsza edycja, jest powodem dla którego w tym roku Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” i Filharmonia Krakowska mają zaszczyt zaprosić Państwa na 2. Krakowską Jesień Muzyczną.

Program drugiej edycji festiwalu zakłada prezentację dzieł, polskich i zagranicznych kompozytorów w tym trzy prawykonania światowe utworów najnowszych, napisanych specjalnie dla zaproszonych artystów.

ALEKSANDRA LIGNAR -  w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w klasie mgr Zbigniewa Hałata. Aktualnie studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Zdzisława Łapińskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez: Tomasza Strahla, Dominika Połońskiego, Catalina Ilea. W 2011 roku zakwalifikowała się do udziału w międzynarodowym programie Morningside Music Bridge w Calgary (Kanada), gdzie współpracowała ze znakomitymi artystami i wykładowcami między innymi: Desmond Hoebig, Paul Katz. Trzykrotnie brała udział w Spotkaniach Mistrza XX wieku z młodymi artystami XXI wieku, gdzie uczestniczyła w lekcjach prowadzonych przez maestro Arto Norasa. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a także stypendystką Klubu Krakowskiego.

JAKUB KOWALSKI ukończył z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec mgr Janusza Klicha, a aktualnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr. hab Piotra Tarcholika. W 2012 roku otrzymał wyróżnienie na I Międzynarodowym Cieszyńskim Konkursie skrzypcowym, a rok później wraz z kwartetem smyczkowym I nagrodę na Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Warszawie oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Talents for Europe w Dolny Kubinie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich pedagogów jak: Bartłomiej Nizioł, Marcin Baranowski, Michaił Kopelman czy Krzysztof Śmietana.

PIOTR JAWORSKI urodzony w 1995 roku. Brał udział w wielu kursach pianistycznych, gdzie pracował z takimi muzykami, jak: Andrzej Pikul, Ewa Osińska, Janusz Olejniczak, Wiesław Piękoś, Adam Wibrowski, Dina Yoffe, Michael Wessel, Andrzej Jasiński, Martino Tirimo. W 2011 uczestniczył w Europejskim Programie Pianistycznym Fortepian Odbiciem Kultury Europejskiej i w ramach tego Projektu grał na koncertach w Zakopanem (willa Atma) i w Warszawie (Filharmonia Narodowa). Występował również w Krakowie (filharmonia, Aula AM Florianka, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Pszczynie, Jaworznie, Przemyślu, Lipsku, Dartington (Anglia). Laureat licznych konkursów pianistycznych, m.in. II nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In Memoriam w Warszawie (2011), II nagrody im. Tadeusza Żmudzińskiego ( Kraków 2012), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle (2013) oraz I nagrody i nagrody specjalnej dla najbardziej wyróżniającego się pianisty konkursu (recital w Brukseli) na XV Międzynarodowym Konkursie im. Zarębskiego (Łomianki / Izabelin / Warszawa 2015) Brał udział w  przesłuchaniach do Agencji Koncertowej w Nowym Jorku  (European Young Artist Concert Artists Auditions). Stypendysta Rotary Club, fundacji Sapere Auso, Funduszu Talenty, fundacji Korczaka, Dartington Financial Assistance Award. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie (gdzie dostał się z 1. lokatą) w klasie dr. hab. Piotra Machnika.