wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19

Maciej Negrey – Kwartet fortepianowy  *
Gustav Mahler – Kwartet fortepianowy a-moll
Johannes Brahms – Kwartet fortepianowy g-moll op. 25

* Światowe prawykonanie, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Krakowska Jesień Muzyczna powstała jako  odpowiedź  na  zauważony  przez  organizatorów  brak  w  panoramie  polskich wydarzeń  kulturalnych  festiwalu  promującego  kameralną  muzykę  klasyczną.  Festiwalu,  który w  równym  stopniu  łączyłby popularny repertuar  klasyczny  i  współczesny.  Entuzjazm z jakim przyjęta została pierwsza edycja, jest powodem dla którego w tym roku Stowarzyszenie Artystyczne „Porta Musicae” i Filharmonia Krakowska mają zaszczyt zaprosić Państwa na 2. Krakowską Jesień Muzyczną.

Program drugiej edycji festiwalu zakłada prezentację dzieł, polskich i zagranicznych kompozytorów w tym trzy prawykonania światowe utworów najnowszych, napisanych specjalnie dla zaproszonych artystów.

KWARTET FORTEPIANOWY
W skład kwartetu wchodzi czworo muzyków młodego pokolenia – Maria Machowska (skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), Jan Kalinowski (wiolonczela) oraz Marek Szlezer (fortepian). Artyści od ponad 5 lat spotykają się aby tworzyć wspólnie liczne projekty. Jednym z ważniejszych wydarzeń z działalności kwartetu było polskie prawykonanie III Symfonii koncertującej Aleksandra Tansmana z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza w 2010 roku. Trzy lata później wystąpili na koncercie finałowym IX Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana. Również w roku 2013, w ramach uroczystego jubileuszu 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego, zainaugurowali festiwal Emanacje. Z okazji urodzin Mistrza nagrali również płytę Krzysztof Penderecki - utwory kameralne. Otrzymała ona nagrodę Gramophone Editor’s Choice 2015 oraz nominację do Polskiej Nagrody Fonograficznej Fryderyk 2015.

Wersja do druku