Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
KASA BILETOWA

telefon:

506 625 430

czynna


4-6.12 10–19 Herbewo, 7.12 (sobota) 17–18 ZPSM im. M. Karłowicza

 REZERWACJA

tel/fax:

pn.-pt. 9-16, tel. 504 856 500, 504 063 337, 12 619 87 22

e-mail:

KALENDARIUM

KONCERT SYMFONICZNY

2019-03-27, Środa
19:30

miejsce: Sala Filharmonii

cena biletów:
55 zł
45 zł
35 zł
Zarezerwuj bilet
fot. J. Mójta
powiększ

wykonawcy:

SZYMANOWSKI / POLSKA / ŚWIAT

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Agnieszka Duczmal – dyrygent


 repertuar:

Karol Szymanowski – Etiuda b moll (oprac. na orkiestrę smyczkową A.Duczmal)
Lev Knipper - Suita na tematy irańskie Radif
Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową
Dymitr Szostakowicz – Symfonia kameralna op.110 bis
 

Odpowiadając w roku 1928 na ankietę Romantyzm w dobie współczesnej, Karol Szymanowski wyjawił: „Któż dziś podda w wątpliwość, iż jedyną glebą, na której może wyróść [zachowana oryginalna pisownia] prawdziwa sztuka, a więc i wielkie dzieło muzyczne, jest najbardziej głębokie i tajemnicze «paniczne» ludzkie wzruszenie wobec samego faktu istnienia?” Słowa te dają do myślenia o głęboko romantycznej postawie twórcy, który w muzyce „tekstualizował” swoje emocje i przeżycia.

„Dziewiąta” Szymanowskiego
Najsławniejsza miniatura fortepianowa Szymanowskiego to Etiuda b-moll (Andante), trzecia z czterech tworzących młodzieńcze Opus czwarte (1900-1902). Naznaczona została duchem muzyki Chopina i Skriabina, wizjonerów fortepianu i kolorystów. Wyróżnia się barwą ciemną, wzniosło-dramatycznym charakterem melodii i intensywną ekspresją. Szymanowski żartował, iż fatalnie jest skomponować już w młodym wieku swoją „Dziewiątą symfonię”. Etiudę b-moll usłyszymy w twórczym opracowaniu Agnieszki Duczmal na orkiestrę smyczkową, w medium z natury „wzruszającym” i śpiewnym.

Z pamięci emocjonalnej  
Lew Knipper (1898-1974) nazywany bywa „radzieckim Mahlerem”. Radif  – suita na tematy irańskie, przeznaczona na kwartet smyczkowy i orkiestrę smyczkową, powstała w roku 1971. Wpisuje się muzyką w nurt folkloryzująco-neoklasycyzujący. Warto zaznaczyć, że w latach 1942 i 1944 Knipper był instruktorem muzycznym w Iranie: przechował zatem w pamięci emocjonalnej zasłyszaną tam rdzenną muzykę, z jej arabeskową, „orientalizującą” frazą.

„Dziewiąta” Grażyny Bacewicz
Mianem „Dziewiątej symfonii” określa się w twórczości Grażyny Bacewicz jej Koncert na orkiestrę smyczkową z roku 1948, jedno z arcydzieł muzyki polskiej XX wieku. Bacewiczówna  wielką wagę przywiązywała do formy utworu, w liście do litewskiego brata Vytautasa Bacevičiusa pisała (1947): „Ja kroczę dosyć samotnie, gdyż dbam głównie w swoich kompozycjach o formę. […] Oczywiście prawa te nie muszą być koniecznie dawne – broń Boże! Muzyka może być bardziej prosta, lub bardziej zawiła, to nieważne, to zależy od języka danego kompozytora, ale musi być według mnie dobrze skonstruowana”. Świadectwem tego myślenia jest właśnie Koncert na orkiestrę smyczkową, który Stefan Kisielewski nazwał „współczesnym koncertem brandenburskim”. 

W poetyce cierpienia
Symfonia kameralna op. 110 bis to opracowany na orkiestrę smyczkową przez Rudolfa Barszaja VIII Kwartet smyczkowy c-moll Dymitra Szostakowicza. Kwartet powstał w ciągu trzech dni – 12-14 lipca 1960 roku w Gorisch koło Drezna, gdzie kompozytor pracował nad muzyką do niemiecko-radzieckiego filmu Pięć dni i pięć nocy. Narrację utworu współtworzy pięć części, następujących po sobie bez przerwy. Kompozytor wykorzystał cytaty ze swojej muzyki; jako motyw przewodni występuje czterodźwiękowa „sygnatura” D-eS-C-H – muzyczny monogram kompozytora. W centrum utworu wkomponowany został poruszający lament – pieśń rewolucjonistów z 1905 roku: „Zamęczony w ciężkiej niewoli”… Uwagę zwraca autobiograficzny charakter utworu i jego możliwa utajniona dedykacja: Ofiarom stalinowskiego terroru

Małgorzata Janicka-SłyszOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową.
Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dorobku artystycznym Amadeusa znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną.
W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Avi Avital, Patric Gallois, Charles Richard-Hamelin, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wynton Marsalis, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Ingolf Wunder, Gheorghe Zamfir oraz czołowymi solistami polskimi.
Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, filharmonie w Berlinie, Kolonii, Monachium i Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta /„The Independent”, Londyn/.

 

Agnieszka DUCZMAL – najsłynniejsza polska dyrygentka urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena Sen nocy letniej, premierę Rigoletto Giuseppe Verdiego oraz baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa.
Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.
Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł „La Donna del Mondo” (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.
Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.
Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach Stereo i w Kolorze i Goście Agnieszki Duczmal, pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz w Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną czy prawykonanie Męki Pańskiej według Świętego Mateusza Krzysztofa Knittla.
Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Dla swojej Orkiestry dokonała licznych transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych J. Brahmsa, A. Brucknera, C. Debussyego, A. Dvořaka, S. Moniuszki, F. Schuberta, E.W. Korngolda, S. Laksa, P. Haasa, E. Elgara. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe, łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również, w formie cyklów koncertowych, działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków.
Agnieszka Duczmal odbywa ze swoją Orkiestrą wiele podróży artystycznych, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji.
Artystka zasiadała dotychczas w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak: Eurovision Young Musicians, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima w Hanowerze czy Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego.
Za prowadzoną działalność artystyczną Agnieszka Duczmal została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, do których w ostatnich latach dołączyły: Nagroda Stowarzyszenia ZAIKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej (2016), Nagroda z okazji 100-lecia ZAIKS-u (2018) oraz Złoty Fryderyk w kategorii muzyki poważnej za całokształt pracy artystycznej (2018).

Agnieszka Duczmal [...] jest niezrównana w tworzeniu kolorytu orkiestry. /„The Village Times”, USA/.

 

      Wersja do druku
Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję