DNI MUZYKI ORGANOWO-KLAWESYNOWEJ

Joseph Haydn – Koncert Es-dur na trąbkę i orkiestrę Hob. VIIe/1
Samuel Barber – Toccata festiva
Aleksander Arutunian – Koncert As-dur na trąbkę i orkiestrę

Dzisiejszy koncert jest zarazem jubileuszem 30-lecia działalności artystycznej profesora Andrzeja Białki: artysta należy do grona najwybitniejszych współczesnych organistów. Wypada więc życzyć dostojnemu Jubilatowi – i to jak najbardziej uroczyście – ad multos annos oraz pomnażania repertuaru o kompozycje w różnych stylach i o różnych walorach ekspresyjnych.
Podstawą całej muzyki, jak uważał Jan Sebastian Bach, jest „chwała Boża i rozrywka dla umysłu. Gdzie nie jest to przestrzegane, tam nie ma prawdziwej muzyki, tylko diabelskie wrzaski i zgiełk”. I niech ta złota myśl stanie się mottem dla dalszej twórczej aktywności Jubilata.

Małgorzata Janicka-Słysz

ANDRZEJ BIAŁKO - naukę gry na organach rozpoczął w roku 1973 najpierw prywatnie, następnie kontynuował ją w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie  prof. Joachima Grubicha. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Michaela Radulescu w Lichtensteinie i Knuda Vada w Danii. W roku 1981 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie oraz I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy –  Gdańsku (1985). Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Islandii,  Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech oraz w Libanie i obu Amerykach. Współpracuje z licznymi zespołami, m.in. Capellą  Cracoviensis, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, a także z Filharmonią Krakowską. W pamięci melomanów trwale zapisał się wykonaniem w  jubileuszowym roku 2000 organowych dzieł wszystkich J.S. Bacha w Krakowie i we Wrocławiu, zaś w sezonie 2001/2002 w serii 20 koncertów pod wspólnym  tytułem „Ars organi”  zaprezentował w Krakowie antologię muzyki organowej XVI-XX wieku. W rozległym i stale poszerzanym repertuarze obejmującym wszystkie style, artysta posiada  także komplet organowych dzieł Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka i Liszta. Szereg jego nagrań  wzbogacił taśmotekę programu II Polskiego Radia; ma na swoim koncie 14 CD. W 2006 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył go  Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest profesorem w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Państwowej Szkole   Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

GABOR BOLDOCZKI - węgierski wirtuoz trąbki zyskał już miano jednego z najwybitniejszych trębaczy świata, a nawet następcy króla trąbki – Maurice’a André. Krytycy cenią u niego połączenie akrobatycznego wprost palcowania i techniki z iście węgierską ekspresją oraz muzyczną osobowością.
Studiował w Wiedniu i Budapeszcie na Akademii Muzycznej im. F. Liszta. W wieku 21 lat sięgnął po pierwszą nagrodę w Konkursie ARD w Monachium oraz Grand Prix de la Ville de Paris w trzeciej edycji najbardziej prestiżowego międzynarodowego konkursu trębaczy – Concours de Trompette Maurice André.
Podczas licznych europejskich podróży koncertowych występował z renomowanymi orkiestrami, najlepszymi dyrygentami i w najsłynniejszych salach koncertowych m.in. Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonii Berlińskiej.
Dokonał licznych, cenionych nagrań płytowych m.in. dla wytwórni Sony BMG. Od styczniu 2010 roku prowadzi klasę trąbki na Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie.
Różnorodny, bogaty repertuar artysty obejmuje kompozycje od Bacha i Vivaldiego do Pendereckiego, Szostakowicza, Hindemitha, Takemitsu i Arvo Pärta.

JUREK DYBAŁ - Swą dynamiczną osobowością sceniczną Jurek Dybał przyciąga publiczność jako dyrygent, solista i kameralista, jednocześnie pełniąc  funkcję jednego z prowadzących grupy kontrabasistów Wiener Philharmoniker i Wiener StaatsOper. Jest szefem i dyrygentem Orkiestry Kameralnej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Dyrygentury uczył się między innymi pod kierunkiem prof. J. Panuli. Dyrygował w Polsce, we Francji, Finlandii, we Włoszech,  Austrii i Niemczech pracując z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Bawarska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Polska Orkiestra Radiowa, Kuopio Symphony Orchestra, Filharmonia Poznańska, Śląska Orkiestra Kameralna. Współpracuje ze słynnym zespołem Concerto Köln, oraz z zespołami jazzowymi  i folkowymi. Prowadził również produkcje oper kameralnych i gali z muzyką J. Off enbacha. Jako muzyk orkiestrowy grał w takich zespołach jak Mahler  Chamber Orchestra, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, zaś jako solista występował z NOSPR, Polską Orkiestrą Radiową i Wiener Kammerorchester. Dokonał prawykonań solowych utworów m.in. Krzesimira Dębskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Współpracował też ze znakomitymi  zespołami kameralnymi jak: Klavierquintett Wien, Kwartet Prima Vista, Kwartet Śląski, Wiener Virtuosen, Fine Arts Quartet. Od 2010 roku wykłada w  Hochschule der Musik w Dreźnie i na Akademii Muzycznej w Krakowie na stanowisku Profesora klasy kontrabasu. Prowadzi ponadto gościnne kursy między innymi w Austrii, Francji, USA, Japonii, Korei, Puerto Rico i Australii.