20.10-23.10- godz.10-17 Herbewo, 18.30-19.30 Filharmonia, 24.10 - w godz.17-18 Filharmonia

Brak rezerwacji telefonicznej i internetowej do odwołania.

Juliusz Łuciuk nie żyje

W sobotę 17 paździenika 2020 roku odszedł Juliusz Łuciuk, wybitny kompozytor, wyznawca świętej symbiozy dwóch cnót: dobra i piękna.
Jego twórczość w znacznej mierze skoncentrowana była na wartościach wypływających z głębokiej wiary i silnie skupiała się na muzycznej jej kontemplacji.

30 kwietnia 2016 roku, z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej oraz zbliżających się 90-tych urodzin Kompozytora, podczas koncertu wieńczącego
28. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Pasquale Veleno dokonały światowego prawykonania oratorium Wzgórze w krainie Moria do tekstu Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II.
Twórca dzieła był wówczas z nami.

Juliusz Łuciuk urodził się 25 grudnia 1926 w Brzeźnicy k. Radomska, w latach 1947-52 studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod kierunkiem Zdzisława Jachimeckiego. Jednocześnie, a w latach 1947-56, odbywał studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie kształcił się w zakresie teorii muzyki u Aleksandra Frączkiewicza (dyplom w 1955), kompozycji pod kierunkiem Stanisława Wiechowicza (dyplom w 1956), a także gry na fortepianie w klasie Sergiusza Nadgryzowskiego i Jana Hoffmana oraz na organach u Józefa Chwedczuka. Swoją edukację muzyczną kontynuował w Paryżu, gdzie w latach 1958-59 studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Maxa Deutscha oraz uczestniczył w seminariach Oliviera Messiaena. Ponadto w 1959 brał udział w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Darmstadt.

Laureat  szeregu nagród kompozytorskich w kraju: m.in. I i II nagrody w Konkursie Dyplomantów Kompozycji (1958), II nagrody (1968) i wyróżnienia (1972) w Konkursie im. Grzegorza Fitelberga, III nagrody w Konkursie Telewizji Polskiej (1972), wyróżnienia w Konkursie Filharmonii Narodowej (1975), III nagrody w Konkursie Episkopatu Polski (1984), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1998). W roku 2001 otrzymał medal przyznany przez Ojca Świętego Jana Pawła II „Pro Ecclesia et Pontifice”. Zdobywca Srebrnego Medalu w Vercelli (1960), nagrody Radia Niderlandzkiego w konkursie w Bilthoven (1962), wyróżnień (1971, 1973) i Grand Prix (1974) Konkursu w Monaco, II nagrody w Konkursie w Gambarogno Lago Maggiore w Szwajcarii (1982).

Za swoje zasługi dziedzinie kompozycji Juliusz Łuciuk otrzymał ponadto Nagrodę Premiera za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży (1976), Nagrodę Miasta Krakowa (1983), Nagrodę Brata Alberta za twórczość sakralną (1983), Nagrodę Wojewody Krakowskiego (1992), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1995), Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy (1997), Nagrodę Specjalna Ministra Kultury (2004) oraz Medal Województwa Małopolskiego (2004).