w wakacje kasa nieczynna

Bogusław Schaeffer nie żyje

W czerwcu tego roku Filharmonia Krakowska, podobnie jak cały muzyczny świat,  obchodziła jubileusz 90. urodzin Bogusława Schaeffera. Podczas koncertu, jaki odbył się 2 czerwca br. zespół Muzyka Centrum zaprezentował utwory z różnych okresów twórczości Schaeffera z zastosowaniem nietypowych nowatorskich rozwiązań kompozytorskich dotyczących formy, środków ekspresji i elementów sztuki intermediów. Bogusław Schaeffer był ojcem duchowym, autorytetem, przyjacielem i członkiem zespołu, w którego składzie od samego początku istnienia byli także muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej – oboista Mariusz Pędziałek oraz klarnecista Jan Cielecki.
Naszym marzeniem była obecność Bogusława Schaeffera podczas tego wydarzenia, nikt jednak nie spodziewał się, że tak szybko nieobecność Mistrza będzie tak dotkliwa i nieodwracalna.

Bogusław Schaeffer, kompozytor, dramatopisarz, historyk muzyki, filozof, urodził się 6 czerwca 1929 roku we Lwowie. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Uznawany za przedstawiciela awangardy, Stefan Kisielewski nazwał go wręcz ojcem tego nurtu, który „przynosi (…) nową, odmienną emocję i to emocję zgoła bezpośrednią, choć i niepowszednią: ów człowiek, który zawsze wszystkich zaskakuje, zdobył się i na takie zaskoczenie, że będąc wszakże teoretykiem i intelektualistą, w muzyce jest jak najautentyczniej emocjonalny”.
Dorobek Bogusława Schaeffera jest olbrzymi: dziesiątki dzieł orkiestrowych i instrumentalnych koncertów, utwory religijne, ponad sto dzieł kameralnych i solowych, wielka ilość dzieł elektroakustycznych, utwory parateatralne, graficzne, jazzowe.. Schaeffer ponadto jako pierwszy w Polsce podjął gatunek teatru instrumentalnego, stwarzając blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów, spośród których najczęściej grane są Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego (od ponad 40 lat w aktorskim dorobku Jana Peszka), Kwartet dla czterech aktorów, Audiencje czy Próby.
Ludomira Stawowy pisze, iż wielki leksykograf amerykański Nicolas Slonimsky nazywa Schaeffera „artystą multidymensjonalnym”, a w swoim leksykonie poświęca Schaefferowi więcej  miejsca niż Vivaldiemu czy Ravelowi.

Bogusław Schaeffer zmarł 1 lipca 2019 roku w Salzburgu, drugim po Krakowie ukochanym mieście kompozytora.