KONCERT Z OKAZJI ROKU MONIUSZKOWSKIEGO

2019-05-05, Niedziela

„WESÓŁ I SZCZĘŚLIWY KRAKOWIACZEK CI JA“

Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej
Lidia Matynian - dyrygent
Chóry Projektu
"Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska.
Region Małopolska"

Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Pieśń wieczorna
Chór KANTATA, Chór ALLEGRETTO, Chór VOX ANIMAE, Chór RAGGI DI SOLE
Katarzyna Kornaś – dyrygent
Magdalena Żak de Carvalho – fortepian

Melodia ludowa Dzisiaj wesele (opr. Władysław Bukowiecki)
Chór VOX ANIMAE
Katarzyna Kornaś – dyrygent

Postój, piękna gołąbeczko
Chór RAGGI DI SOLE
Dorota Przęczek – dyrygent

Przylecieli sokołowie
Chór KANTATA
Katarzyna Cyza – dyrygent

Kum i kuma
CHÓR DZIECIĘCY RABKI-ZDROJU
Chór JORDANOWSKIE WIOLINKI Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r.
Chór ALLEGRETTO, Chór KANTATA

Lidia Matynian – dyrygent

Co to za kwiatek
Pieśń o wesołości
Niech się panie stroją w pasy

Chóry TUTTI
Ksenia Miśkiewicz – dyrygent
Magdalena Żak de Carvalho – fortepian

Akademia Chóralna ŚPIEWAJĄCA POLSKA to projekt stanowiący platformę rozwoju polskiej chóralistyki, począwszy od chórów przedszkolnych, szkół podstawowych, przez młodzież szkół ponadpodstawowych. Program od początku dofinansowany jest ze środków MKiDN. Śpiewająca Polska wspiera rozwój chórów poprzez dofinansowanie godzin lekcyjnych, sprawowanie opieki merytorycznej nad chórami i dyrygentami, organizowanie warsztatów, konkursów i koncertów, a także zamawianie kompozycji przeznaczonych dla chórów dziecięcych i młodzieżowych. Ważnym elementem projektu jest współpraca z uczelniami muzycznymi kształcącymi dyrygentów. Projekt powstał w 2006 r. W latach 2006–2014 program Śpiewająca Polska prowadziło Narodowe Centrum Kultury, a opiekę merytoryczną sprawował Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Od 2015 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program został włączony do projektu MKiDN Akademia Chóralna, prowadzonego przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. W projekcie uczestniczy ponad 200 chórów.
Co roku w całej Polsce organizowanych jest około 40 koncertów, w tym dwa finałowe z udziałem wybranych chórów z danej edycji, kilkadziesiąt szkoleń dla dyrygentów, a także wiele regionalnych konkursów chóralnych weryfikujących poziom zespołów biorących udział w projekcie. Bezpośrednią opiekę nad uczestniczącymi w Akademii Chóralnej dyrygentami i ich chórami sprawują kuratorzy regionalni – chórmistrzowie, pedagodzy, specjaliści w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą.
Od 2015 roku za program Śpiewająca Polska i kierunek jego rozwoju odpowiada dyrektor programowy Akademii Chóralnej - Agnieszka Franków Żelazny.
W regionie małopolskim w 2019 roku uczestniczy 11 chórów, zrzeszając ok. 330 chórzystów. Są to chóry szkół oświatowych, głównie podstawowych z terenu całego województwa.
Rokrocznie ACH Śpiewająca Polska  ma temat przewodni podnoszący ważny aspekt pracy z chórami. W bieżącym roku jest nim twórczość Stanisława Moniuszki.