wt. - pt. w godz. 10-14, 15-19, sb. godzinę przed koncertem

Wystawa fotografii Bartka Barczyka

Szanowni Państwo,

W foyer Filharmonii prezentowana jest wystawa fotografii portretowej pt. „Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach” autorstwa Bartka Barczyka, poświęcona sylwetkom polskich kompozytorów. Wystawa eksponowana jest kolejno w 12 miastach Polski w związku z realizacją projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

BARTEK BARCZYK – fotograf. W latach 2001–2013 fotoreporter, później kierownik działu fotograficznego „Gazety Wyborczej” na Górnym Śląsku. Dokumentował życie codzienne oraz najważniejsze wydarzenia regionu. W 2003 roku rozpoczął  współpracę ze Śląskim Teatrem Tańca. Powstał wówczas cykl zdjęć przedstawiający wybitnych tancerzy z całego świata, sfotografowanych w krajobrazie Górnego Śląska. Stanowi to swoisty zapis czasu, ponieważ miejsca, w których powstawały zdjęcia, takie jak zamknięte kopalnie czy hałdy, zniknęły już z mapy regionu. Zdjęcia te otrzymały I nagrodę w kategorii Kultura w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej 2003. Zwieńczeniem tego projektu było reprezentowanie Górnego Śląska podczas Roku Fotografii w Unii Europejskiej na wystawie zatytułowanej Dancing Silesia w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Barczyk jako fotoreporter „Gazety Wyborczej” został wyróżniony na I Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo, BZ WBK Press Photo czy konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej.
Fotograf współpracuje z czołowymi magazynami lifestylowymi: „Pani”, „Wysokie Obcasy Extra”, „La Vie” czy „Uroda Życia”. Z zamiłowania do architektury publikuje także w magazynie „Architektura-Murator”. Przed jego obiektywem stanęły wybitne postaci polskiej sceny teatralnej: Edyta Olszówka, Aleksandra Popławska, Magda Umer, Andrzej Chyra, Piotr Stramowski i Sebastian Fabijański. Współpracuje także z festiwalem filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty. Na potrzeby tego wydarzenia portretował tak znaczących reżyserów, jak: Nanni Moretti, Abel Ferrara, Andriej Konczałowski, Carlos Saura czy Agnieszka Holland.
W 2013 roku Bartek Barczyk został oficjalnym fotografem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Dokumentował także budowę nowej siedziby NOSPR, przedstawiając na fotografiach nie tylko zapis kolejnych etapów prac, ale także portretując wybitne osobowości odwiedzające budowę: kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najbardziej znanych krytyków architektury na świecie Josepha Rykwerta czy polskiego pisarza młodego pokolenia Szczepana Twardocha. Wszystkie te zdjęcia można znaleźć w książce Dotknąć muzyki (wyd. Katowice 2014). Również w 2013 roku Barczyk rozpoczął współpracę z Munich Chamber Orchestra. Od tego czasu fotografował tak znamienite orkiestry, jak London Symphony Orchestra, Mahler Chamber Orchestra czy Vienna Philharmonic Orchestra. Nawiązał także współpracę z Filharmonią Narodową oraz jej Dyrektorem Artystycznym Jackiem Kaspszykiem.
Ważnym etapem w karierze zawodowej Barczyka było fotografowanie ostatnich lat życia Wojciecha Kilara. W efekcie powstał wyjątkowy zapis obrazów przedstawiających wielkiego kompozytora w codziennych sytuacjach. Zdjęcia ozdabiają ekskluzywny album zawierający najważniejsze utwory Kilara, wydany trzy miesiące po śmierci kompozytora (Kilar. AUKSO. Moś, Katowice – Miasto Ogrodów 2014).
W 2015 roku, na zaproszenie wytwórni płytowej Zarathustra Music, Barczyk dokumentował pracę Philipa Glassa w studiu nagrań na Brooklynie w Nowym Jorku. Efekty tej wyjątkowej sesji fotograficznej można było zobaczyć na wystawie zatytułowanej Trough the Glass w Filharmonii Szczecińskiej, w styczniu 2016 roku. W czasie pobytu Barczyka w Stanach Zjednoczonych powstał także cykl portretów innego wybitnego kompozytora – Elliota Goldenthala, który za muzykę do filmu Frida otrzymał Oscara i Złoty Glob.
Na zaproszenie Krystiana Zimermana Barczyk stworzył zapis fotograficzny tournée pianisty po Polsce w 2015 roku.
Na początku 2018 roku wykonał sesję fotograficzną Anne-Sophie Mutter z Krzysztofem Pendereckim. Zdjęcia te zilustrowały najnowszą płytę skrzypaczki Hommage à Penderecki, wydaną przez Deutsche Grammophon.

Wystawa czynna będzie do 25 marca br.
Serdecznie zapraszamy.

Agata Zubel