od 16.07 do 10.08: pon.-czw. w godz. 14-19, pt. 10-15

Konkurs na projekt Centrum Muzyki w Krakowie

Województwo Małopolskie wspólnie z Gminą Miejską Kraków ogłosiło międzynarodowy konkurs na projekt siedziby Centrum Muzyki w Krakowie. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na początek grudnia tego roku, zaś oddanie Centrum do użytkowania – w roku 2024.

Siedziba Centrum Muzyki usytuowana będzie pomiędzy Bulwarem Kurlandzkim, nasypem kolejowym i terenem Akademii Muzycznej, ma stanowić stałą siedzibę dla najbardziej uznanych krakowskich instytucji: Filharmonii im. Karola Szymanowskiego, Capelli Cracoviensis i orkiestry Sinfonietta Cracovia. Koszt całego projektu szacuje się na ok. 265 mln zł.

Centrum Muzyki będzie miejscem, w którym koncerty muzyki poważnej zabrzmią na najwyższym światowym poziomie. Chcielibyśmy jednak, żeby doskonała akustyka szła w parze z niebanalną architekturą – dzięki czemu nieatrakcyjne dzisiaj sąsiedztwo Bulwaru Kurlandzkiego zmieni się w tętniącą życiem, piękną dzielnicę Krakowa. Nie mam wątpliwości, że do 2024 roku powstanie tu miejsce, które będzie wzmocnieniem dla oferty kulturalnej Małopolski – mówi marszałek Jacek Krupa.

Ogłoszony właśnie konkurs architektoniczno-urbanistyczny ma przyciągnąć projektantów nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy – pula nagród w konkursie to w sumie aż 300 tys. zł, z czego zwycięscy przypadnie 150 tys. zł. Chęć udziału w konkursie można zgłosić tylko do 3 września br., a projekty konkursowe trzeba przygotować do 19 listopada. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną na początku grudnia tego roku.

Sercem Centrum Muzyki będą nowoczesne sale koncertowe – z największa, filharmoniczną, która ma pomieścić do 1400 osób. Obok niej ma również powstać tzw. Miejska Sala Koncertowa (miesząca 650-800 słuchaczy) i sala recitalowa (270-300 słuchaczy). W projekcie budynku musi się również znaleźć miejsce na przestronne sale prób, salę multimedialną, a także przestrzeń edukacyjną czy restaurację. Powierzchnia użytkowa całego obiektu wyniesie 28 000 m kw.

Konkurs obejmuje też projekt parku, który ma okalać Centrum Muzyki – teren ten ma być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Grzegórzki - rejon ulicy Skrzatów. Jurorzy będą też zwracać uwagę na to, czy w koncepcji zostaną uszanowane obecnie rosnące na tym terenie drzewa, a także pozostałości po zabudowaniach Twierdzy Kraków. Konkurs architektoniczny został przygotowany i ogłoszony przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków.

Więcej o konkursie

Na podstawie materiałów prasowych UMWM