Polish
English
KALENDARZ
zwiń hide calendar
pokaż cały miesiąc
MENU
KASA BILETOWA

telefon:

+48 (12) 619 87 33
+48 (12) 619 87 21 wew. 33

czynna


od 16.07 do 10.08: pon. - pt. w godz. 14-19

 REZERWACJA

tel/fax:

tel. +48 (12) 619 87 22

e-mail:

KALENDARIUM

KONCERT LETNI

2017-08-30, Środa
18:30

miejsce: Pałac Biskupa Erazma Ciołka
cena biletów:
35 zł
Zarezerwuj bilet

powiększ

wykonawcy:

Milena Kędra - fortepian
Katarzyna Białowolska - skrzypce
Janusz Pisarski - altówka
Barbara Łypik-Sobaniec - wiolonczela
Grzegorz Frankowski - kontrabas
 repertuar:

Józef  Nowakowski – Kwintet fortepianowy Es - dur op. 17

Milena KĘDRA – naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w PSM I st. w Limanowej pod kierunkiem prof. Jadwigi Wojcieszczuk, a w 1994 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem PLM im. F. Chopina w Krakowie w klasie prof. Danuty Myczkowskiej. W roku 1998 odbyła staż asystencki w Katedrze Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Adama Kaczyńskiego.  W roku 1999 ukończyła z wynikiem celującym Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Pikula.
W roku 2001 ukończyła Studia Podyplomowe w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności jako solistka i kameralistka doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich i konsultacji prowadzonych m.in. przez: Halinę Czerny-Stefańską, Jana Ekiera, Kevina Kennera, Gerardo Vilę, Jeana- Paula Sevillę, Karla Heinza Kämmerlinga, Paula Badurę-Skodę, Bernarda Ringeissena, Elzę Kolodin, Andrieja Orłowieckiego, Kwartet Śląski, Michaela Straussa, Bernarda Greenhausa, Marka Lubotskiego , Andrzeja Tatarskiego i Mariana Lapsanskyego.Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, uzyskała m.in.: I nagrodę w Konkursie Pianistycznym o stypendia artystyczne im. T. Żmudzińskiego w Krakowie (1995), II nagrodę (I nie przyznano) w II Międzynarodowym Konkursie Kameralnej Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (1998). W grudniu 2001 została zwycięzcą VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego "KONZERTEUM" w Grecji oraz otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu XX wieku. W roku 1997 otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Sztuki. Dokonała nagrań archiwalnych dla Radia Opole , Radia Kraków oraz telewizji Kraków, BBC i NHK. Wielokrotnie była zapraszana na festiwale w kraju i za granicą. Koncertowała w Polsce, Holandii, Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Rumunii, Mołdawii, Włoszech, Brazylii.
Po ukończeniu studiów w 1999 roku pojęła pracę jako asystent Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2005 roku prowadzi klasę fortepianu w OSM II st. im . F. Chopina w Krakowie i w tejże szkole od roku 2008 organizuje cykl koncertów dla młodzieży „ Estrada Młodych Pianistów".  W maju 2008 r. uzyskała stopień naukowy doktora sztuki i otrzymała stanowisko adiunkta Katedry Fortepianu. Od października 2008 r. prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jej uczniowie i studenci otrzymują nagrody i wyróżnienia na konkursach krajowych i międzynarodowych. Pracuje również jako juror konkursów pianistycznych oraz prowadzi lekcje otwarte i warsztaty pianistyczne dla dzieci i młodzieży. Od października 2013 r. Kierownik Międzywydziałowego Zespołu Fortepianu Obowiązującego Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie organizuje cykliczną imprezę „Estrada Fortepianu Alternatywnego”. Od listopada 2013r. wiceprezes Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki.


Katarzyna JAWOR - BIAŁOWOLSKA - uczyła się pod kierunkiem wielu wybitnych profesorów takich jak Teresa Głąbówna, Piotr Tarcholik, Piotr Marciak, Wiesław Kwaśny, Jakub Jakowicz. W 2013 roku z wyróżnieniem ukończyła studia I stopnia, a w 2015 - także z wyróżnieniem - uzupełniające studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie profesora Wiesława Kwaśnego.  Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych (m.in.: I nagroda oraz Nagroda Specjalna  w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Gianluca Campochiaro” - Sycylia, I miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej - Kraków, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym - Żywiec; II miejsce podczas VIII Festiwalu Młodych Instrumentalistów - Kraków, wyróżnienie w XXVIII oraz XXXI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim - Zielona Góra; Nagroda Specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej - Kraków). Brała udział w międzynarodowych projektach orkiestrowych EUYO (European Union Youth Orchestra) podczas Międzynarodowych Festiwali m.in w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Grecji. Jako koncertmistrz „Lutosławski Modern Orchestra” występowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Była również koncertmistrzem CEI YO (Central European Initiative Youth Orchestra) w latach 2010/2011. Przez ponad rok była koncertmistrzem Krakowskiej Młodej Filharmonii. W latach 2012-2015 była koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz orkiestrą Corda Cracovia. Jest koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej działającej przy Chórze Katedry Wawelskiej. Brała udział w koncercie podczas Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Od roku 2014 pracuje jako członek zespołu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz Orkiestry Miasta Krakowa. Brała udział w koncertach kameralnych Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej podczas których była koncertmistrzem.
Koncertowała jako solistka z Krakowską Młodą Filharmonią (m.in. „Szalone Dni Muzyki” w Warszawie, „Nowohucka Wiosna Muzyczna” w Krakowie). Występowała podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Oberstdorfie i Immenstadt. Nagrywała muzykę do spektakli teatralnych, m.in.: „Wydmuszka”. Współpracowała z teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie gdzie podczas spektakli „Pacjent EGBDF” wykonywała partie solowe jako koncertmistrz orkiestry kameralnej.  Jest uczestniczką wielu międzynarodowych kursów skrzypcowych (m.in.: Żagań, Puławy, Niepołomice, Kołobrzeg, Rycerka Górna, Legnica, Radziejowice, Kraków, Stuttgart, Katowice) oraz lekcji mistrzowskich z profesorami z kraju i z za granicy takimi jak:  J. Jakowicz, K. Jakowicz, A. Bauer, R. Honeck, P. Buck, A. Kostecki, R. Szreder, M. Rezler Niesiołowska, G. Zhislin, J. Kaliszewska, T. Major, T. Tomaszewski, M. Moś  Jest trzykrotną stypendystką Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie (2011/2012, 2012/2013, 2014/2015), otrzymała również stypendium ’Geiger’, ’Sapere Auso’ oraz „Stypendium dla Najzdolniejszych Studentów” ufundowane przez Instytut Muzyki i Tańca m.st. Warszawy. Występowała w salach koncertowych w Polsce, Czechach, Niemczech, Holandii, Francji,  Włoszech, Grecji, Austrii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach oraz Meksyku jako solistka.

 

Janusz PISARSKI – profesor w Katedrze Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył z wyróżnieniem A.M. w Krakowie w klasie prof. Eugenii Umińskiej i doc. Zdzisława Polonka. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki (studia podyplomowe w University of Akron-USAw klasie prof. J.Kosmali). Laureat III nagrody IIIgo Konkursu Altówkowego im. J.Rakowskiego w Poznaniu. Jest muzykiem Filharmonii Krakowskiej, występuje również jako solista i kameralista. Wielokrotnie uczestniczył w pracach jury ogólnopolskich konkursów muzycznych: Konkurs im.Rakowskiego w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Kameralnej im. K.Bacewicza w Łodzi, Ogólnopolskie Przesłuchania Skrzypków i Altowiolistów w Elblągu, II Ogólnopolski Konkurs Altówkowy we Wrocławiu, Przesłuchania Zespołów Kameralnych Szkół II st. w Rybniku, Ogólnopolskie Przesłuchania Altowiolistów we Wrocławiu. Prowadził kursy mistrzowskie: trzykrotnie podczas Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Żaganiu i dwukrotnie podczas Międzynarodowego Kursu Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu. Jego studenci brali udział i byli laureatami takich konkursów jak: Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. J.Rakowskiego w Poznaniu (Anna Migdał 2004, stypendystka Ministra Kultury), XI Międzynarodowy Konkurs im .J.Brahmsa w Poertschach – Austria (Ewelina Bielarczyk, Maria Dutka 2004).


Barbara ŁYPIK- SOBANIEC –  ukończyła Akademię Muzyczną w klasie wiolonczeli prof. Witolda Hermana i otrzymując dyplom  z wyróżnieniem. W ramach programu dyplomowego wykonała m.in. I Koncert wiolonczelowy Grażyny Bacewicz z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Krakowskiej. W czasie studiów była członkiem reprezentacyjnego  kwartetu smyczkowego Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach muzycznych m.in. na Międzynarodowej Akademii Pommersfelden ( gdzie dokonała nagrań dla Bayerische Rundfunk ). W 1993 r. uzyskała stypendium Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Pracowała pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów. Byli wśród nich: Antonin Moravec, Denes Zsigmondy, Sandor Vegh, Ana Chumachenko, Zuzanna Ružickova,Alain  Mounier,  Rocco  Filippini.W ramach Festiwalu Mozartowskiego w Pradze wystąpiła obok takich muzyków, jak Boris Pergamenschikow i Charles Rosen.
Ma na swoim koncie prawykonania: odnalezionego kwartetu Ignacego Jana Paderewskiego (1991), III Kwartetu Na Wielkanoc Zbigniewa Bujarskiego (1994) (oba wykonania zostały zarejestrowane przez Polskie Radio) a także „Intermezzo” na wiolonczelę solo Adama Walacińskiego (2004).W 1991 r.wystąpiła w Koncercie Roku w Warszawie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki dla wyróżniających się studentów uczelni artystycznych. W 1992 r. została laureatką II miejsca XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Koncertuje w kraju i za granicą, m. in. w  ramach festiwali: Mozartowskiego (Wrocław 1991), im. Ady Sari (Nowy Sącz 1991), Wielkanocnego Festiwalu Mozartowskiego (Praga 1993), Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie (Kraków 1993, 1999,2006), „Mosaico” (Kraków 1995), a także „Dni pamięci W. Lutosławskiego” (Kraków 1995), „Scrivi e suono” (Kraków 1995), Bajit Chadasz (miesiąc spotkań z kulturą żydowską - Kraków 1996, 2009) oraz XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Talentów w Tarnowie (1996), Fesival van Vlaanderen (1999 Belgia), „Schalom”( 1999, 2001 Niemcy) oraz wielokrotnie w ramach festiwalu „Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich”. Wraz z orkiestrą Capellae Cracoviensis koncertowała w Niemczech i USA.
W latach 2000-2007 współpracowała z orkiestrą Sinfonietta Cracovia, z którą koncertowała w kraju i za granicą.  Od 1995 r. jest członkiem tria fortepianowego, które tworzy wspólnie z  Romanem Reinerem oraz  Sławomirem Cierpikiem  prowadząc aktywną działalność koncertową. W 1996r. wspólnie z zespołem nagrała płytę „Wspomnienia z Krakowskiego Kazimierza”, na której znajdują się tradycyjne melodie żydowskie w aranżacji zespołu.Od 1997r. pracuje w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu, krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2000r. została laureatką II nagrody (w kategorii solistów) IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego.Uczestniczy także w projektach muzycznych Marii Pomianowskiej gdzie wykonuje muzykę etniczną – także na fidelach kolanowych - polskich instrumentach ludowych. Jako interpretatorka muzyki najnowszej występowała wielokrotnie na festiwalach muzyki współczesnej (Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Strawiński i jego Ukraina, Uściług 2011) jako solistka i kameralistka.
W 2010 roku, po przeprowadzonym przewodzie kwalifikacyjnym uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Od 2010 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku występuje ze skrzypkiem Maciejem Lulkiem oraz pianistą Sławomirem Cierpikiem tworząc zespół Malawski Trio. Od 2014 roku prezes Stowarzyszenia Małopolska Manufaktura Sztuki.


 

Partner koncertów:

 Wersja do druku
Tworzenie stron - Fabryka Stron Internetowych Sp. z o.o. CMS - FSite

© Filharmonia Krakowska 2010

Przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Filharmonię Krakowską im. Karola Szymanowskiego do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach Filharmonii Krakowskiej i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne, a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć. dowiedz się więcej. Chcemy, aby korzystanie z naszego Serwisu było dla Ciebie komfortowe. W tym celu staramy się dopasować dostępne w Serwisie treści do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies i im podobnych technologii. Informujemy, że poprzez dalsze korzystanie z tego Serwisu, bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych. Ustawienia w zakresie cookie możesz zawsze zmienić.Akceptuję