pn. - pt. w godz. 10-14, 15-19; 4, 7, 8 i 14.08 - w godz. 14-19

Spotkania z Panią Melodią

Już po raz trzeci Filharmonia Krakowska przystepuje do realizacji zajęć umuzykalniających dla dzieci niepełnosprawnych, realizowanych w ramach programu „Kultura Dostępna” Narodowego Centrum Kultury.

Podczas zajęć z dziećmi, które z powodu swojej niepełnosprawności mają utrudniony dostęp do instytucji kultury, Pani Melodia, zapoznaje je z instrumentami, uczy tańców, wspólnie z nimi bawi się, gra i śpiewa. Towarzyszą jej specjalni goście - Pani Podróżniczka, Pani Jarzębina, Pani Sarabanda i Pani Śnieżynka. Utwory wykonywane podczas spotkań są również dobierane tak, by tworzyły spójną całość z resztą aktywności. To przeboje muzyki klasycznej, utwory znane i lubiane, przyjazne dzieciom, rozbudzające w nich pozytywne emocje.

Podczas zajęć pojawiają się też elementy improwizacji instrumentalnej, która ma na celu zachęcenie dzieci do własnej improwizacji za pomocą ruchów, gestów czy gestodźwięków. Wspólne muzykowanie ośmiela dzieci, wzmacnia ich społeczne umiejętności i ułatwia integrację. Ponadto, pomaga pokonywać lęk i odreagować negatywne emocje. Tworzy pozytywną atmosferę w grupie, a także buduje głębsze relacje z opiekunami.

Nie do przecenienia jest kontakt z muzyką graną na „żywych” instrumentach przez zawodowych muzyków. Utwory ilustracyjne czy choćby gra określoną artykulacją pobudza wyobraźnię najmłodszych i inspiruje ich do samodzielnego szukania różnych sposobów wydobywania dźwięków.

Podczas zajęć wykorzystywane są elementy sprawdzonych i docenianych na całym świecie metod np. E. J. Dalcroze’a, C. Orffa, W. Sherborne czy E. Gordona.

Koncepcja zajęć i prowadzenie: Monika Grochal, Małgorzata Marchwiana

Kontakt:
Dział Edukacji
e-mail: edukacja@filharmonia.krakow.pl
tel. +48-12-422-86-74

Program realizowany będzie do końca 2017 roku w wybranych placówkach na terenie Krakowa i Województwa Małopolskiego: w Bochni, Chrzanowie, Wolbromiu, Miechowie, Myślenicach, Oświęcimiu, Krakowie, Rabce, Radziszowie, Waganowicach i w Złotej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.