pn. - pt. w godz. 10-14, 15-19; 4, 7, 8 i 14.08 - w godz. 14-19

Philharmonic Music Summer 2017

Wzorem lat ubiegłych w miesiącach letnich Filharmonia Krakowska organizuje cykl koncertów Philharmonic Music Summer. Tegoroczna seria koncertów odbędzie się jednak w wyjątkowej przestrzeni – w każdą muzyczną środę lata o godz. 18.30 Filharmonia zaprasza melomanów do pięknych wnętrz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej 17.

Pomysł na zorganizowanie koncertów letnich poza gmachem przy Zwierzynieckiej zrodził się ze względu na przystąpienie Filharmonii Krakowskiej do prac remontowych, mających na celu modernizację i konserwację użytkowanego budynku. Dzięki wsparciu i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, koncerty tego lata wybrzmieć będą mogły w Sali Cnót oraz na dziedzińcu pałacowym przy Kanoniczej. Obie instytucje, Filharmonia i Muzeum,  połączyły bowiem swoje dobra – kunszt muzyczny z estetyką nadzwyczajnego otoczenia, dzięki czemu każdy z dziewięciu koncertów ma szansę stać się dla publiczności niezapomnianym przeżyciem.

Repertuar koncertów Philharmonic Music Summer wypełniają prawdziwe perełki światowej kameralistyki.  Melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi utwory Bacha, Mozarta, Iberta, Debussy’ego, Dvořáka, Gershwina czy Piazzolli, w wykonaniu duetów, tercetów, kwartetów i kwintetów, zestawów instrumentów dętych, smyczkowych, strunowych, głosów ludzkich, czy viol da gamba. A wszystko – by w gorące letnie wieczory odczuć muzyczne orzeźwienie.

Repertuar - pobierz

Seria Philharmonic Music Summer kolejny rok z rzędu wpisana została na listę krakowskich imprez muzycznych sygnowanych znakiem Theatrum Musicum.

Partner koncertów:

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków

Pałac Biskupa Erazma Ciołka kryje jedną z najbardziej spektakularnych kolekcji arcydzieł nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy. Sztuka dawnej Polski jest tu dostępna dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sam budynek to druga po Wawelu wczesnorenesansowa rezydencja w Krakowie, przebudowana na początku XVI wieku na polecenie biskupa-erudyty przez sprowadzonego przezeń z Włoch znakomitego architekta Franciszka Florentczyka. W przestronnych salach na I piętrze mieści się Galeria Sztuki Dawnej Polski XII-XVIII wiek. Można tam podziwiać blisko 300 dzieł wybranych z kolekcji sztuki staropolskiej MNK. Najcenniejsze są skarby z epoki gotyku i wczesnego renesansu: Madonna z Krużlowej, Osiołek Palmowy z Szydłowca, Chrystus w Ogrodzie Oliwnym Wita Stwosza.

Galeria Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej znajduje się na parterze pałacu i obejmuje ok. 300 dzieł, pochodzących w większości z południowo-wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej. Główną atrakcją są tu bezcenne ikony piętnasto- i szesnastowieczne, nazywane też zachodnioruskimi. Przez wielu specjalistów tutejszy zbiór ikon uznawany jest za najznakomitszy na zachód od Lwowa.

W piwnicach Pałacu znajduje się ekspozycja Kraków na wyciągnięcie ręki. Rzeźba architektoniczna ze zbiorów MNK. Obejmuje ona 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej. Są to elementy oryginalne, wykonane z kamienia, lub gipsowe odlewy, które na co dzień trudno oglądać z bliska ze względu na niedostępne położenie.

W niedziele wstęp do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, jak do wszystkich galerii stałych MNK, jest bezpłatny.

poniedziałek: nieczynne
wt - sob : 10 - 18